Hlavní obsah

Vrchní soud potvrdil trest pro podnikatele Vaškůje

Vrchní soud v Olomouci potvrdil ve čtvrtek zlínskému podnikateli Romanu Vaškůjovi trest za daňové úniky při obchodování s palivy. Vaškůj tak podle pravomocného rozsudku půjde na 7,5 roku do vězení, musí zaplatit dvoumiliónovou pokutu a navíc mu soud uložil i pětiletý zákaz činnosti. Krajský soud v Brně uložil Vaškůjovi stejný trest již loni v červenci.

Vrchní soud potvrdil trest pro podnikatele Vaškůje

Žalobce v odvolání požadoval přísnější, desetiletý trest a zvýšení pokuty na čtyři miliony korun. Poukazoval především na vysoký stupeň společenské nebezpečnosti jednání obžalovaného a na vysoce sofistikovaný způsob a dlouhodobé páchání trestné činnosti.

Vrchní soud ale jeho odvolání zamítl. Vaškůj se naproti tomu domáhal zrušení rozsudku a vrácení věci krajskému soudu. Podle něho bylo potřeba vyslechnout dalšího svědka, soud prý také nesprávně vyhodnotil některé důkazy.

Podle obžaloby Vaškůj dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale údajně se vyhýbal placení daní. Vaškůj údajně převáděl dovážené zboží papírově na další lidi, takzvané bílé koně. Na ně pak padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky sami nedisponovali ani neměli na zaplacení daně.

Vaškůj figuruje i v bývalé korupční aféře předsedy lidovců Jiřího Čunka. Podle obžaloby se společně s Petrem Šmiřákem pokusil ovlivnit korunní svědkyni v Čunkově kauze Marcelu Urbanovou. Urbanová kriminalistům řekla, že Čunek ještě jako vsetínský starosta v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce nakonec stíhání lidoveckého předsedy zastavil s tím, že se trestný čin nestal.  

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků