Hlavní obsah
Záběr přímo z epicentra výbuchu, který rozmetal muniční sklad u Vrbětic na Zlínsku. Foto: Policie ČR

Ve vrbětickém skladu vybuchuje munice pyrotechnikům přímo pod rukama

Epicentrum exploze muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku se ukázalo jako mimořádně nebezpečné. V úterý tam kolem desáté hodiny dopoledne znovu zněly výbuchy munice. Došlo k nim pyrotechnikům doslova pod rukama, v pondělí se do těchto míst už poprvé od minulého čtvrtku dostali.

Záběr přímo z epicentra výbuchu, který rozmetal muniční sklad u Vrbětic na Zlínsku. Foto: Policie ČR
Ve vrbětickém skladu vybuchuje munice pyrotechnikům přímo pod rukama

„Nebyly to řízené výbuchy při likvidaci munice, šlo o samovolné exploze. Tím se zřejmě teplota v epicentru znovu zvýšila, takže další výpravy do kritických míst budou muset být ještě obezřetnější,“ informovala mluvčí zlínského krajského policejního ředitelství Monika Kozumplíková.

Záběry přímo z epicentra výbuchu, který rozmetal muniční sklad u Vrbětic na Zlínsku.

Foto: Policie ČR

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vyprošťovací tank hasičů VT 72b, který se již připojil ke koloně těžké techniky mířící do areálu k odstraňování nevybuchlé munice, pojistí bezpečnost zasahujících pyrotechniků.

„O způsobu nasazení tohoto téměř čtyřicet šest tun vážícího speciálu s posádkou dvou mužů rozhodnou policejní pyrotechnici podle aktuální potřeby na místě zásahu,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Vyprošťovací tank VT 72b s policejním transportérem

Foto: ZÚ HZS ČR Hlučín

Tank je vybaven radlicí, navijákem a jeřábem. Slouží především k vyprošťování zapadlých, zavalených, převrácených a utopených vozidel, vlečení havarované nebo poškozené techniky v různých terénech, vyprošťování materiálu jako vykolejených vozidel drah či kmenů z řek, demolici budov, provádění drobných terénních úprav radlicí v souvislosti s vyprošťováním, zvedání břemen ramenem jeřábu a kotvení techniky.

Nebezpečné látky neunikají 

„Pohyb v centru zničeného skladu byl extrémně nebezpečný. Přesto se podařilo provést krátkou kontrolu, zda do ovzduší neunikají nebezpečné radioaktivní nebo jiné zdraví škodlivé látky. To se naštěstí podařilo vyloučit,“ sdělila v úterý ráno Kozumplíková.

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry místa výbuchu munice

Video: Policie ČR

Odklízení výbuchem rozmetané pěchotní a dělostřelecké munice, protitankových střel i leteckých pum pokračuje v areálu v okolí skladu obezřetně. Doprovází ho i řízené odpalování některých kusů, jiné budou pyrotechnici ke zneškodnění odvážet jinam.

Snímek z termokamery v dronu zobrazuje epicentrum výbuchu, které je stále žhavé.

Foto: Policie ČR

Do epicentra výbuchu by se již koncem týdne mohli dostat kriminalisté, kteří budou zkoumat příčiny nešťastné události. Konečně by také mohli nalézt stopy a důkazy, které by přinesly náznak odpovědí na otázky o osudu dvou pohřešovaných zaměstnanců skladu, mužů ve věku 56 a 59 let pocházejících ze sousedního Moravskoslezského kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků