Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

V kauze zakázek České pošty obvinila policie i Babišovu firmu

Už celkem patnáct lidí a sedm firem je obviněno v kauze údajné manipulace se zakázkami České pošty. Uvedl to ve středu žalobce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Mezi obviněnými figuruje podle serveru ihned.cz i hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
V kauze zakázek České pošty obvinila policie i Babišovu firmu

Policie v souvislosti s případem v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila.

V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle Matuly minulý týden rozšířil trestní stíhání dvou firem o další skutky, které jsou kvalifikované jako zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

„Obvinění se stejně jako v případě již stíhaných fyzických osob týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce," uvedl Matula. Pro podobnou trestnou činnost pak bylo nově zahájeno trestní stíhání dvou dalších firem.

Policie rozšířila podle Matuly také obvinění jedné firmy v souvislosti s manipulací s veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. „Nově pak bylo pro tuto trestnou činnost zahájeno trestní stíhání další právnické osoby," doplnil Matula.

O auta na plyn nešlo

Vyšetřování kolem autoprovozu se prý nijak netýká dodávek téměř 700 aut na stlačený zemní plyn pro poštu z let 2012 a 2013, na kterých se Agrotec vedle firem Arval, ALD Automotive a LeasePlan také podílel. Potvrdily to samy společnosti.

Mezi 15 obviněnými fyzickými osobami podle dostupných informací figurují například zaměstnanci České pošty, stavebních společností nebo zaměstnanci Agrotecu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků