Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Stíhání exmanažerů ČEB bylo po čtyřech letech zastaveno

Trestní stíhání pěti bývalých vrcholných manažerů České exportní banky kvůli úvěru na zakoupení podílů v čínských společnostech China East Investment Limited a Metropolis Holding China Limited po čtyřech letech končí. Uvedl to státní zástupce Zdeněk Matula, který měl případ na starosti.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Stíhání exmanažerů ČEB bylo po čtyřech letech zastaveno

Manažeři podle spisu v říjnu 2009 projednali žádost o úvěr přes 221 miliónů korun, který byl uzavřen o tři měsíce později. Peníze dostala společnost ECM China, která byla dceřinou firmou developerské firmy ECM. Použila je k nákupu dalších dceřiných firem, které přitom patřily pod mateřskou společnost.

Představenstvo banky podle policie schválením transakce porušilo stanovy. Úvěr schválilo, i když nebyly splněny zákonné podmínky. ECM China Investment se za půjčku zaručila akciemi. V roce 2011 zkrachovala a ČEB o peníze přišla.

Případ loni skončil u soudu, který ho nestihl projednat, jelikož státní zástupce obžalobu stáhl. V mezičase se totiž ČEB obrátila na rozhodčí soud, který určil, že pojišťovna EGAP musí zaplatit pojištění úvěru, což původně odmítla udělat. Nakonec tak bance nevznikla zhruba čtvrtmiliardová škoda, kterou policie popsala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků