Hlavní obsah

Rus Orlov bude vydán na Ukrajinu, rozhodl Němec

Ruský podnikatel Oleg Orlov, jenž je na Ukrajině stíhán kvůli nelegálnímu obchodování s vojenským materiálem, bude českými orgány vydán do země, jejímž hlavním městem je Kyjev. Orlov by měl být transportován na východ během jednoho až dvou týdnů.

Rus Orlov bude vydán na Ukrajinu, rozhodl Němec

Orlov neúspěšně žádal v ČR o azyl. "Pan ministr nemohl rozhodnout bez toho, aniž byla zamítnuta žádost o udělení azylu," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Orlov bydlel v posledních letech v Karlových Varech. Policie ho zatkla předloni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti. Vrchní soud v Praze loni v srpnu rozhodl, že vydání Orlova na Ukrajinu je právně přípustné.

"Ministr Němec rozhodoval na základě tohoto usnesení vrchního soudu. Seznal, že jsou splněny i další podmínky pro vydání, proto se takto rozhodl," řekl mluvčí.

Orlov měl obchodovat s Eritreou

Zatykač na Orlova vydal soud v Kyjevě. Jde o podezření z trestné činnosti při obchodování s vojenským materiálem, který podléhá evidenci, slovy ukrajinského trestního práva je podezřelý z podloudnictví se zbraněmi.

Ukrajinské orgány Orlova viní ze dvou skutků. Při prvním prý pašoval radiolokační stanice P14F do Eritreje. V údajně padělaných dokladech se však uvádělo, že stanice jsou určeny pro ruské ministerstvo obrany. Ve druhém případě je Orlov obviněn, že nelegálně dovezl rakety s plochou dráhou letu X 55 a X 55 CM do Číny, přičemž v dokladech stálo, že jsou pro rumunské ministerstvo obrany.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků