Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Plastický chirurg příliš spěchal na úkor pečlivosti. Pacientce musí zaplatit 100 tisíc

Plastický chirurg Jan Bouda musí zaplatit 100 tisíc korun 40leté pacientce za nepovedený zákrok při odstranění přebytečného tuku ze stehen a hýždí. Definitivně o tom v úterý rozhodl Krajský soud v Plzni, který tak potvrdil původní rozsudek Okresního soudu Plzeň-sever z loňského května.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Plastický chirurg příliš spěchal na úkor pečlivosti. Pacientce musí zaplatit 100 tisíc

Částka zahrnuje úhradu za opravnou operaci, bolestné a odškodné za ztížení společenského uplatnění. Kromě toho soud naúčtoval Boudovi ještě téměř 40 tisíc za náklady soudního řízení a další desítky tisíc bude muset zaplatit právní zástupkyni žalující pacientky.

Podle okresního soudce Marka Poláčka se na špatném výsledku zákroku z roku 2008 podepsal přílišný spěch. „Je to, jako byste chtěli po řidiči fabie, aby dojel z Prahy do Plzně za 20 minut,“ uvedl Poláček s tím, že Bouda upřednostnil rychlost na úkor kvality.

Že operace byla kvapná na úkor pečlivosti, potvrdil u soudu soudní znalec Bohumil Zálešák. „V některých místech byl tuk odsán nadměrně a někde téměř vůbec. Odpovídá tomu i doba operace, standardně by totiž takový zákrok měl trvat o hodinu déle,“ prohlásil.

Ledabylá dokumentace

Bouda u soudu tvrdil, že ženu opakovaně vyzýval, ať se dostaví ke kontrole a k posouzení pooperačního stavu. „Za zcestné považuju to, že se paní dá někde jinde přeoperovat a pak zažaluje prvního operatéra. To je, jako když škrábnete auto, necháte si ho přestříkat a pak půjdete na pojišťovnu, kde vás vyhodí,“ prohlásil Bouda, u něhož si nechala zvětšit prsa například modelka Dominika Mesarošová.

Soudce vysvětlil, že postup pacientky naprosto chápe. „Nedokážu si představit, že s opravou půjde ke stejnému operatérovi, který to dílo provedl předtím, kdy to nedopadlo dobře. Tady došlo k narušení důvěry mezi pacientem a lékařem. Je naprosto běžné, že reoperace provádí jiný lékař,“ prohlásil Poláček.

Boudův právní zástupce Pavel Strejc se snažil posudek znevěrohodnit. „Znalec si vytvořili jakousi vlastní teorii, jak můj klient prováděl operaci. Nevysvětlil, v čem porušil odborný postup. Posuzovat to, co je pečlivé a co ne, je jen jeho subjektivní dojem,“ prohlásil Strejc.

Soud ale upozornil na to, že právě lékařská dokumentace k operaci byla ze strany žalovaného vedena velmi ledabyle. „Moc údajů neposkytovala a znalec skutečně neměl žádné záchytné body, o které by se mohl opřít. Ale jako renomovaný a zkušený odborník ví, co má operatér při takovém zákroku provést, jaké má použít nástroje a jak dlouho mu práce trvá, pokud ji má provést pečlivě,“ konstatoval soudce s tím, že znalec vycházel také z fotografií pořízených před a po operaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků