Hlavní obsah

Obžalovaný: Policista varoval Berdycha před zatčením

Proces s gangem Davida Berdycha nepřestává šokovat. Obžalovaný Jan Zelený v úterý vypověděl, že bývalý důstojník pražského policejního odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Josef Opava v květnu 2001 osobně Berdycha upozornil, že má odposlouchávaný telefon a má být jinými policisty trestně stíhán za loupež.

Obžalovaný: Policista varoval Berdycha před zatčením

"Opava řekl Berdychovi, že by šel do vyšetřovací vazby v případě, že by ho chytili. Že mu nemůže pomoci, protože (loupež) vyšetřuje jiné oddělení," vypověděl včera Zelený. K rozhovoru mělo dojít při předávání podílu 600 tisíc korun policistům z fingovaného přepadení nákladního auta Iveco s cigaretami, ke kterému došlo 11. 5. 2001.

Berdych byl skutečně asi za dva týdny po tomto setkání s Opavou zadržen a byl až do jara 2002 ve vyšetřovací vazbě.

Berdychovo vazební stíhání od května 2001 a pak i obžaloba se týkaly únosu, týrání a oloupení podnikatelů Jana Hory a Petra Maliny a únosu a týrání podnikatele Michala Martince. Případ tehdy vyšetřovali a dotáhli do konce policisté z pražské kriminálky a detektivové OBOZ Tomáš Gregor a Helena Kahnová., kteří nepatřili k Opavově skupině.

Odsouzen za únos

Pražský městský soudce Petr Braun loni na počátku listopadu za únos, týrání a oloupení tří podnikatelů odsoudil do vězení Berdycha (9 let), Jiřího Železného (5 let) a k dvoumiliónové náhradě škody poškozeným .Oba se proti rozsudku okamžitě odvolali. Obžalovaný Radek Trumpeš je souzen odděleně. Další tři obžalovaní vyvázli bez trestu. "Příští týden bude v této věci odvolací řízení. Senátu bude předsedat soudce Jiří Zoula," řekl včera Právu mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt.

Proces vedený Braunem trval dva roky. Berdych s Trumpešem na jeho líčení v listopadu 2004 poprvé veřejně promluvili o propojení gangu s policisty. Zůstali však dlužni odpověď, proč se rozhodli promluvit až před Braunem.

Mlčel ze strachu

Teprve včera před trestním senátem soudce Petra France Zelený uvedl, že důvodem mlčení byl strach. "Od Berdychova otce vím, že ho (Berdycha ml.) navštívili ve vazbě policisté (v roce 2001) a řekli mu aby nevypovídal, že by to s ním nedopadlo dobře, kdyby vypovídal," tvrdil včera před Francovým senátem Zelený. Neuvedl však o jaké policisty se mělo jednat. Podle informací Práva byl Opava jedním z dvojice policistů, kteří tehdy Berdycha navštívili a dali mu uvedené doporučení

"Zelený si nevymýšlel. Bude ale třeba vyčkat až na svědecké výpovědi před soudcem Francem. Tam bude řečeno mnohem víc nejen o této události," řekl včera Právu dobře informovaný zdroj.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků