Hlavní obsah
Martin Van Fabián před Krajským soudem v Táboře Foto: Pavel Orholz, Právo

Neslyšící silák si odsedí 15,5 roku za přípravu vraždy své bytné, potvrdil Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Martina Van Fabiána (28) odsouzeného na 15,5 roku do vězení za přípravu vraždy své bytné. Muž ve stížnosti k soudu poukazoval na svůj handicap, podle něj justice dostatečně nezohlednila, že je neslyšící. ÚS ale námitku nepovažuje za důvodnou, Fabián si podle něj sám zvolil způsob komunikace v rámci trestního řízení.

Martin Van Fabián před Krajským soudem v Táboře Foto: Pavel Orholz, Právo
Neslyšící silák si odsedí 15,5 roku za přípravu vraždy své bytné, potvrdil Ústavní soud

Fabián podle ÚS výslovně uvedl, že odezírá ze rtů a tlumočníka nepožaduje, protože neovládá znakovou řeč.

„Toto sdělení následně v souvislosti s dalšími procesními úkony několikrát zopakoval. Způsob komunikace v řízení si tedy stěžovatel zvolil sám," rozhodl ÚS. Ani ze spisu podle soudu nevyplývá, že by se obžalovaný neorientoval. O rozhodnutí informoval ÚS v pátek na svém webu.

Fabiánova bytná, která byla v konečném stadiu alkoholismu, sice zemřela, zpětně se však nepodařilo prokázat, že ji Fabián zabil. Proto byl odsouzen jen za přípravu vraždy.

Dovolání neslyšícího muže loni odmítl Nejvyšší soud. Obhajoba se v dovolání domáhala změny právní kvalifikace na účast na sebevraždě nebo neposkytnutí pomoci, avšak neúspěšně.

Fabián byl znám rovněž z veřejných klání v silových disciplínách, jako tzv. strongman soutěžil v tahání těžkých břemen.

Martin Van Fabián obžalovaný z vraždy ženy (31. října 2018)

Video: Pavel Orholz

Starší ženu, u které bydlel, podle verdiktu nejprve zmanipuloval tak, že na něj přepsala svůj šestipokojový byt na pražské Letné i chatu na předměstí Tábora. Potom vymýšlel, jak se jí zbavit. Podle svědků přemlouval nejméně jednoho kamaráda, aby ženu zlikvidoval za něj. Když neuspěl, rozhodl se jednat sám.

Za bytnou přijel Fabián 6. října 2015 na chatu do táborských Horek. Podle obžaloby měl v úmyslu podat jí alkohol s neznámou toxickou látkou a shodit ji ze srázu u mostu. K řece však už nedošli, protože žena, která předtím pila alkohol, po cestě zkolabovala. Fabián ji odtáhl do houští a zanechal na místě, kde zemřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků