Hlavní obsah
 

Motorkář uspěl s odvoláním proti trestu za sražení policistky

Olomoucký krajský soud ve čtvrtek zrušil rozsudek v případu sražení policistky motorkářem v Mohelnici na Šumpersku a případ vrátil šumperskému soudu. Ten původně šestatřicetiletého Lukáše Pulkerta potrestal 2,5 roku vězení. Proti rozsudku se obžalovaný odvolal, u soudu se hájil, že nešlo o úmyslný trestný čin, což je podstata trestného činu násilí proti úřední osobě. Policistku prý chtěl pouze objet.

 
Motorkář uspěl s odvoláním proti trestu za sražení policistky

Hlídka muže zastavovala kvůli téměř dvojnásobnému překročení rychlosti. Jel pod vlivem drog, bez řidičského průkazu a na neregistrovaném stroji.

Podle předsedy senátu Jaroslava Hudečka se bude muset okresní soud znovu zabývat tím, zda bylo jednoznačně prokázáno, že obžalovaný najížděl na policistku, a naplnil tak znak násilí, nebo se ji naopak snažil objet a ujet. „Je třeba zdůraznit, že u trestného činu násilí proti úřední osobě se vyžaduje úmysl přímý. Pokud chtěl ujet policejní hlídce, logicky měl k tomu důvod, nemá to ale souvislost s podstatou trestného činu,“ uvedl předseda senátu.

Obžalovaný motorkář Lukáš Pulkert (vpravo).

Foto: Jaroslav Svoboda, ČTK

Soud tak vyhověl námitkám obhajoby. Podle obhájce Jiřího Žáka Pulkert policistku nechtěl úmyslně srazit, původně ji prý chtěl objet. V té chvíli však policistka ustoupila stejným směrem, proto došlo ke střetu. Jeho jednání tak podle něj nebylo úmyslné, ale nedbalostní.

„Jak ze znaleckého posudku, tak z výpovědí vyplývá, že se obžalovaný snažil dvojím pokusem o objetí hlídce ujet. Nebyl srozuměn s tím, že policistku srazí. Kdyby do ní jakkoliv narazil, dá se předpokládat, že by z motocyklu spadl a byl by zajištěn policisty,“ uvedl jeho obhájce.

Motocykl je zbraň

Naopak státní zástupkyně Ivana Koberová se domnívala, že právní kvalifikace i trest jsou zcela namístě. „Obžalovaný vyjel na motocyklu proti policistce, která stála v jeho jízdním pruhu, což je rozhodující skutková okolnost pro úmysl v zabránění výkonu pravomocí,“ uvedla ve čtvrtek žalobkyně s tím, že rozjetí na motocyklu proti policistce je podle ní bezpochybně násilné jednání, kdy motocykl je považován za zbraň.

Případ se stal předloni 18. října. Policisté při kontrole v Družstevní ulici naměřili motorkáři rychlost 92 kilometrů, v Uničovské ulici se ho proto snažila zastavit další policejní hlídka. Policistka stála v jízdním pruhu motocyklu s terčem ve vztyčené ruce a chtěla jej zastavit. Řidič zpomalil, poté ve vzdálenosti dvou až tří metrů od ženy přidal plyn a ze strany do ní najel, stojí v obžalobě. Policistka po nárazu z pohledu lékařů utrpěla středně těžké zranění. Pulkert po nárazu spadl z motorky, policisté jej vzápětí zpacifikovali.

Krajský soud ve čtvrtek Pulkerta potrestal pouze za přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, neboť policisté u motorkáře našli 6,2 gramu pervitinu, a za předchozí pěstování marihuany. Dostal 16 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků