Hlavní obsah
Požár nákladního automobilu Foto: HZS Praha - Roman Půta

Lékaři přesunou zraněné z autobusu do karlovarské nemocnice

Ve třech jihočeských nemocnicích zůstává hospitalizováno 31 zraněných ze sobotní tragické autobusové havárie, která patří k nejhorším za posledních 34 let. Protože většina z nich pochází z Karlových Varů, budou postupně převáženi do místní nemocnice. Již odpoledne se pro první z nich vydal zvláštní autobus.

Požár nákladního automobilu Foto: HZS Praha - Roman Půta
Lékaři přesunou zraněné z autobusu do karlovarské nemocnice

"Karlovarská nemocnice ustanovila tým primářů, kteří budou rozhodovat o dalším postupu léčení zraněných. Jsou to primáři oddělení chirurgie, oddělení ARO a dětského oddělení, protože mezi zraněnými je také 5 dětí. Zranění budou do Karlových Varů převáženi ihned, jakmile to dovolí jejich zdravotní stav," uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.

Stav deseti lidí zůstává nadále velmi vážný. Šest z nich se v současné době nachází v českobudějovické nemocnici a další čtyři jsou v Českém Krumlově.

Rozsah zranění je velmi různý. "Jde převážně o poranění hrudníku, zlomeniny žeber a dlouhých kostí. Máme zde ale i poranění hlavy a těžké poranění pánve," konstatoval primář českobudějovického oddělení úrazové a plastické chirurgie Pavel Kopačka.

Českokrumlovskou nemocnici v pondělí dopoledne opustil řidič autobusu, který seděl za volantem a hrozí mu trestní stíhání. Policie s ním zůstává v kontaktu pro případ, že by znalec během zkoumání trosek nepřišel na žádnou technickou závadu, která by nehodu mohla způsobit.  Novinkám.cz to potvrdil mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha.

Znalec ukončí zkoumání vraku

Jihočeští policisté dnes pokračují ve výsleších pasažérů autobusu. Zatím není jasné, jak dlouho ještě potrvají, protože mnoho zraněných dosud nebylo schopno vypovídat. Již během dneška přitom může být jasno v tom, zda za nehodu může technická závada nebo má na ní podíl řidič.

"Soudní znalec pravděpodobně v průběhu dnešního dne ukončí práce na odborné expertize trosek autobusu. V případě, že vyloučí technickou závadu, lze předpokládat, že řidič bude obviněn z trestného činu obecného ohrožení," sdělil Klícha.

Sobotní tragédie

Podle dosud známých skutečností se zaplněný patrový autobus se dvěma řidiči sokolovské firmy LSK autobusy s.r.o. vracel z rakouských Alp, kde klienti chomutovské cestovní kanceláře CK Vlna trávili týdenní dovolenou. Řidiči přitom jeli do Rakouska na otočku.

Při zpáteční cestě, krátce po překročení českých hranic, autobus nedaleko obce Nažidla na Českokrumlovsku za zatím nejasných okolností sjel se sedmimetrového srázu a převrátil se na bok. Během pádu se střecha úplně odtrhla. S obrovským nasazením hasičů i zdravotníků proběhla rozsáhlá záchranná akce, kdy hasiči vyprošťovali zraněné a sanitky je rozvážely do nemocnic v Českém Krumlově a Prachatic. S nejtěžšími případy zamířily do Českých Budějovic.

Havárie si vyžádala 19 mrtvých a 34 zraněných, z nichž někteří stále bojují o svůj život.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků