Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Léčebnu v Horažďovicích už podruhé napadli hackeři, vymazali některá data

Léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) v Horažďovicích na Klatovsku napadli na konci minulého týdne hackeři. Podle informací Práva se jim podařilo vymazat některá data z počítačového systému. Podobnému kybernetickému útoku čelilo toto krajské zdravotnické zařízení i v lednu 2018.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Léčebnu v Horažďovicích už podruhé napadli hackeři, vymazali některá data

Podle mluvčího krajských nemocnic Jiřího Kokošky se nic na chodu léčebny nemění. „Poskytuje veškerou zdravotnickou péči a služby bez omezení,“ prohlásil Kokoška s tím, že blíže se k této záležitosti vyjadřovat nebude s ohledem na probíhající vyšetřování. „Neradi bychom narušili jeho průběh,“ vysvětlil mluvčí.

Šéfka klatovských žalobců Jiřina Vítovcová ve středu Právu potvrdila, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Nikoho ale zatím neobvinili.

Po prvním ataku na léčebnu hackeři získal přístup do počítačové sítě rentgenového oddělení. Změnili uložená data a učinil je nepotřebnými. Policistům se pachatele nepodařilo odhalit a případ odložili.

Ředitel léčebny Martin Grolmus tehdy uvedl, že zřejmě nešlo o cílený útok. „Jsme co do velikosti celkem bezvýznamné zdravotnické zařízení. Spíš se přikláním k tomu, že to byla náhoda,“ reagoval Grolmus. Nyní se ho Právu nepodařilo na pracovišti zastihnout .

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků