Hlavní obsah
Petr Kramný na archivním snímku Foto: Aleš Honus, Právo

Kramný nebyl ve stresu a po vraždě navazoval vztahy se ženami, řekl Nejvyšší soud

Vina Petra Kramného je podle Nejvyššího soudu prokázaná bez jakýchkoliv rozumných pochybností, a to i přesto, že proti němu existují jen nepřímé důkazy. S vysokou mírou pravděpodobnosti lze vyloučit možnost, že by smrt Kramného manželky a dcery v Egyptě způsobil někdo jiný. Zemřely obě najednou na základě vnější příčiny, nikdo jiný než Kramný s nimi nebyl v kontaktu.

Petr Kramný na archivním snímku Foto: Aleš Honus, Právo
Kramný nebyl ve stresu a po vraždě navazoval vztahy se ženami, řekl Nejvyšší soud

Usnesení, jímž NS odmítl Kramného dovolání, je od čtvrtka dostupné v databázi soudu. Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Odpykává si trest 28 let vězení.

NS poukázal například na chování Kramného bezprostředně po smrti blízkých. Nebyl ve stavu akutní reakce na stres. Brzy se začal zajímat o možnost, jak ze situace materiálně těžit, třeba prostřednictvím honorářů od médií. Ještě z Egypta začal navazovat na dálku vztahy s jinými ženami. "V těchto vztazích pak naplno pokračoval hned po návratu do České republiky," stojí v usnesení.

Kramného tvrzení, že celá rodina v hotelu trpěla intenzivní nevolností, označil NS za nevěrohodné například proto, že se neobrátili na hotelového lékaře. "Je nepochybné, že situace, kterou vylíčil obviněný, by znamenala skutečně mimořádnou a vážnou situaci, v níž by žádný normálně uvažující člověk neváhal využít lékařské pomoci, dostupné navíc mimo jiné i přímo v hotelu, případně využít pomoci jiných osob," napsali soudci.

Příčina prokázána 

Obsáhlou pasáž věnoval NS expertizám zkoumajícím příčinu úmrtí. Dospěl k závěru, že usmrcení elektrickým proudem je spolehlivě prokázáno, jiné příčiny včetně otravy jsou naopak vyloučené. Expertizy jsou opakovaně terčem kritiky obhajoby.

Za Kramného práva se zasazuje také spolek Šalamoun. Brněnská policie odložila trestní oznámení, které spolek na neznámého pachatele podal loni v dubnu a v němž poukazoval na údajnou manipulaci se vzorky tkání zemřelé Kramného manželky. Na snímcích vzorků stála část obžaloby. Spolek proti odložení podal stížnost.

Kramného advokátka Jana Rejžková už dřív řekla, že rozhodnutí NS nechce komentovat. "Brala jsem dovolání jako formální krok, abych mohla podat ústavní stížnost," vysvětlila před časem s tím, že proto ona ani její klient nepovažují rozhodnutí za prohru.

Text ústavní stížnosti už připravuje a na podání má dva měsíce. Kramný vinu od počátku popírá. Opírá se o to, že podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Po převozu těl čeští znalci došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků