Hlavní obsah

Kauza Berdych: Policie propásla horkou stopu

Policie byla obžalovaným z vraždy pražského zlatníka Václava Tomana na stopě již večer v den Tomanova únosu v listopadu 1996. Na horké stopě jim byly i sledovací vozy agentury, od které měl Toman ve voze zabudován elektronický sledovací systém. Z nepochopitelných a stále nejasných důvodů se však stalo, že policie horkou stopu propásla.

Kauza Berdych: Policie propásla horkou stopu

Pachatelé tak byli "vypátráni" a obžalováni až po osmi letech. A přitom již na jaře 1997 byli středočeskou mordpartou vyslýcháni. "Před obcí Krhanice byla (večer v den únosu Tomana 6.11.1996) policejní kontrola. Byla tam i sledovací auta. Josef Korbela, který jel za námi asi 200 metrů s Tomanovým BMV začal otáčet. Policista, co nás (Jaromíra Prokopa a Puchara v autě Fiat Tipo) kontroloval, vykřikl: "Hele! On se otáčí. To je on." Korbela jim však ujel," popsal Puchar soudu první kontakt s policií v den únosu.

Na jaře 1997 kriminalisté středočeské mordparty udeřili dokonce v neděli a začali některé únosce svážet k podání vysvětlení. "V neděli přijeli pro Korbela. Pro mě přijeli v pondělí ráno. Výslech byl v Bartolomějské ulici (v Praze 1). Vedl ho Štefan Szabó. Byli u toho dva další policisté. Nejvíc je zajímal výpis čísel mobilů. Vypovídal i Prokop. Zvlášť Radek Trumpeš a David Berdych. Pak až do roku 2004 jsem neměl s policií žádný kontakt," poznamenal ve čtvrtek Puchar. Od okolností smrti Tomana se všemožně distancoval.

Únos zlatníka jako laskavost?

Ani sedmý den výslechů obžalovaných gangsterů okolo Berdycha nepřinesl ve čtvrtek odpověď na otázku, kdo v listopadu 1996 umučil pražského zlatníka Václava Tomana. Přitom právě obžaloba z usmrcení Tomana může dát soudu možnost vynést mimořádné tresty nad 15 let vězení.

Obžalovaní z vraždy při soudním výslechu buď tvrdí, že při lámání Tomanových žeber, páteře či poškození lebky nebyli, nebo se vymlouvali (Trumpeš a bývalý hasič Korbela), že Tomanova strašlivá poranění vznikla při oživovacích pokusech. Puchar včera přiznal pouze to, že spolu s uprchlým Prokopem si únos Tomana objednali u Berdycha, aby jim Toman vrátil 300 tisíc korun, které jim dlužil. Měl to být dluh za nezaplacenou dodávku bankovních zlatých cihel. Ty měl Prokop získávat od občanů bývalé Jugoslávie na schůzkách v kavárně Archa naproti Bílé Labuti v Praze 1 Na poříčí.

"Prokop dělal dlouho s Berdychem v Discolandu Sylvie. Nevím, jestli si navzájem nedlužili nějakou laskavost," vysvětloval soudu Puchar, proč byl pro únos Tomana vybrán Berdych a jeho skupina. Výpověď Puchara působila nevěrohodně. Bude na soudu, jak se vypořádá s tvrzením Puchara, že únos chtěli kvůli 300 tisícům korun v době, kdy se vědělo, že Toman připravil velký obchod se společností Safina, ve kterém mělo jít údajně o 130 miliónů korun.

Nevěrohodnost je dána i tím, že Berdych a spol. šel do akcí s cílem získat milióny. Výjimkou byl asi jen únos podnikatele Skláře, který byl proveden bezplatně pro Žaluda st. Údajně výměnou za to, že policie (Opava a Koňařík) bude za podíly z loupeží gang krýt.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků