Hlavní obsah
 

Honičku taxikářů odnesl zákazník smrtí

V České Kubici naložil klienta a vezl ho do dvanáct kilometrů vzdálených Domažlic. Jejich cesta skončila jen pár set metrů před cílem, kde řidič taxíku Alexej Martínek během zběsilé honičky s taxikářem od konkurence havaroval a jeho zákazník na místě zemřel.

 
Honičku taxikářů odnesl zákazník smrtí

Domažlický soud ve středu Martínka poslal na rok a půl do vězení a na sedm let mu sebral řidičák. Kromě usmrcení z nedbalosti má 38letý taxikář na krku i přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. V době nehody řídil pod vlivem marihuany. Rozsudek není pravomocný.

Nehoda se stala loni 10. listopadu v noci. Poklidná jízda se začala měnit v drama po průjezdu Havlovicemi. Tam totiž Martínek předjel Ford Galaxy taxikáře Josefa S., který jej dojel a začal předjíždět. To si zase nenechal líbit Martínek a se svojí Škodou Octavia začal zrychlovat tak, aby se druhý taxík nedostal před něj.

Obě vozidla poté jela vedle sebe asi dva kilometry rychlostí více než 120 km/h. Při průjezdu zatáčkou těsně před Domažlicemi dostal Martínek smyk, přejel do protisměru a v silničním příkopu narazil do sloupu telefonního vedení.

Nabouraná octavie taxislužby, v níž zahynul zákazník

Foto: Patrik Biskup, Právo

„Okolnosti vzniku této nehody jsou naprosto nepochopitelné. Ego obou řidičů nezvládlo tak běžnou věc, že někdo někoho předjede. Jako kdyby chtěli dokázat, že to jsou oni, kdo jsou na silnici pány, které nikdo nemůže předjet. Je to o to víc smutné, že jde o řidiče profesionály, z nichž jeden dokonce vezl zákazníka. Ten to bohužel nemohl nijak ovlivnit a zemřel kvůli jejich hazardnímu chování,“ konstatoval předseda senátu Jan Švígler.

Podle něj byla neadekvátní i reakce druhého taxikáře. „Po předjetí obžalovaným se snažil znovu dostat dopředu na první místo. Neměl žádný racionální důvod vozidlo obžalovaného předjíždět, neboť ten jel dostatečnou rychlostí. V momentě, kdy do toho naprosto nesmyslně, jak se říká, šel, tak se naprosto nesmyslně začal chovat i obžalovaný. Místo toho, aby umožnil bezpečné předjetí jiného vozidla, tak přidával plyn,“ pokračoval soudce.

Alexej Martínek u soudu

Foto: Patrik Biskup, Právo

Pamatuje si jen ránu

Upozornil na to, že v momentě, kdy byl obžalovaný předjížděn, byl podle zákona povinen se zachovat tak, aby vozidlo mohlo předjížděcí manévr bezpečně dokončit. „Jelikož šlo o hazardérský způsob jízdy, řidič byl pod vlivem návykové látky a je profesionál, nepřipadal v úvahu jiný než nepodmíněný trest,“ uzavřel Švígler.

Sám obžalovaný si samotnou nehodu nevybavuje. „V Havlovicích jsem předjel jiné vozidlo taxislužby. To se pak za mnou vyřítilo a najednou jsem ho viděl po svém levém boku. Nějakou chvíli jsme jeli vedle sebe a pak už si pamatuju jen ránu. Vnímat jsem začal až v sanitce,“ vypověděl Martínek.

Popřel, že by schválně zrychloval a bránil druhému taxíku v předjetí. „Cítil jsem se ohrožen. Měl jsem pocit, jako by se na mě to auto tlačilo a já musel uhýbat do strany,“ prohlásil obžalovaný.

K pozitivnímu testu na drogy uvedl, že je pravidelným uživatelem marihuany. „Léčím si tím zdravotní problémy se zažíváním. Poslední cigaretu jsem vykouřil den před nehodou,“ dodal Martínek.

Druhý z taxikářů Josef S. před soudem tvrdil, že mu Martínek bránil v předjetí. „Nechtěl mě pustit před sebe. Jeli jsme vedle sebe a až v zatáčce před Domažlicemi jsem ho předjel. Najednou jsem neviděl světla ve zpětném zrcátku a vzápětí jsem uslyšel ránu. Tak jsem se otočil a vrátil. Jeho vozidlo bylo mimo vozovku,“ vypověděl.

Na otázku, proč, když mu obžalovaný bránil v předjetí, to, jak se říká, nevzdal, nedokázal svědek odpovědět. „O tom jsem nepřemýšlel. Spěchal jsem do Domažlic, měl jsem tam rito,“ řekl.

Honičku obou taxíků potvrdil i řidič, který tehdy za nimi jel. „Když ford začal předjíždět tu octavii, obě vozidla zrychlila a rychle se ode mne vzdalovala. Museli to pěkně pálit. Jeli vedle sebe celou dlouhou rovinu a takhle vjeli i do té zatáčky. Rozsvítila se brzdová světla a pak už jsem je ztratil z dohledu,“ uvedl svědek Lukáš Holič.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků