Hlavní obsah
Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole) Foto: Policie ČR

Češi unesení v Libanonu jsou naživu

České tajné služby a bezpečnostní složky obdržely před nedávnem dílčí dobré zprávy týkající se pětice Čechů unesených v červenci v libanonském údolí Bikáa. Všichni žijí a podle všeho jsou nadále v Libanonu.

Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole) Foto: Policie ČR
Češi unesení v Libanonu jsou naživu

„Naši dostali informace a dokonce i důkazy o tom, že ti Češi jsou naživu, nikoli však přímo od únosců, nýbrž přes prostředníky,“ řekl v úterý Právu důvěryhodný zdroj z české bezpečnostní sféry, který je seznámený s děním v tomto případu.

Místo, kde Češi zmizeli je poblíž syrské hranice

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Z jeho slov lze vyvodit, že vyjednávání o propuštění pěti mužů nadále intenzivně probíhají. Jenže je může zhatit dění nikoli v Libanonu, ale přímo v České republice.  Stále více pravděpodobným důvodem únosu Čechů je podle zdroje Práva snaha Libanonců o výměnu jejich krajana Alího Fajáda, sedícího v české vazbě, nebo alespoň zamezení jeho vydání do USA jako údajného spolupracovníka teroristů.

Alí Fajád (na snímku vpravo)

Foto: ČTK

„Ta souvislost s unesenými tam velice pravděpodobně je,“ podotkl v úterý zdroj redakce. S touto možností ostatně už krátce po únosu přišla sama libanonská tisková agentura, podle níž se neznámí ozbrojenci snaží zorganizovat výměnu Fajáda. A tamní úřady už navíc veřejně přiznaly, že Fajád je spolupracovník libanonské vojenské tajné služby.

Tajné služby soud nepotěšil

Jenže pražský městský soud v září i napodruhé povolil jeho vydání do Spojených států, a to i s dalšími dvěma cizinci Faouzim Jaberem a Chalídem El Marabím, které Američané rovněž viní z podpory terorismu.

BEZ KOMENTÁŘE: Eskorta přivádí obviněné muže k soudu

Video: Novinky

„Prostředí českých tajných služeb není nadšené z toho, že soud chce tu trojici vydat do USA. Zužuje se tak prostor pro vyjednávání v Libanonu. Naši bezpečnostní experti si myslí, že je to obrovská chyba,“ poznamenal důvěryhodný zdroj Práva pohybující se mezi tajnými agenty.

Pokud nadřízený pražský vrchní soud zářijový verdikt toho městského potvrdí a svůj souhlas s vydáním trojice cizinců dá i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, jejich převozu do USA už nic nezabrání.

Mezi mlýnskými kameny

„Nebyl by to dobrý taktický tah. Být nyní ministrem, tak bych to nepodepisoval,“ konstatoval zdroj redakce. A doplnil, že v případě odevzdání údajných spolupracovníků teroristů do rukou Američanů vyvstane palčivá otázka, co by se stalo s unesenými Čechy.

Moc pozitivní odpověď na ni prý očekávat nelze. O tom, že únos souvisí se zadrženým Fajádem, svědčí i další skutečnosti a podezření. Mezi pěticí zmizelých byl Fajádův právník Jan Švarc, který si podle dřívějších informací MfDnes jel do Libanonu pro peníze za zastupování svého klienta.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z oblasti ve východním Libanonu, kde zmizelo pět Čechů

Video: Reuters

Navíc je faktem, že tím, kdo dělal v Libanonu Čechům v době únosu řidiče a měl prý Švarce dovést k Fajádově rodině, byl bratr tohoto zadrženého Libanonce.

I když sám Alí Fajád jakoukoli souvislost mezi zmizelými Čechy a svou rodinou vylučuje a byl prý z události šokován, podle zdroje Práva naopak nelze vyloučit kooperaci únosců s jeho bratrem. „Ta otázka je na stole, zda ti ozbrojenci unesli i řidiče (Fajádova bratra), nebo s nimi spolupracoval a odvezl Čechy tam, kam bylo potřeba,“ dodal zdroj.

Varianty, že by únosci chtěli výkupné nebo třeba vydolovat důvěrné informace od jednoho z unesených Čechů, kterým je vojenský rozvědčík, považuje zdroj Práva za méně pravděpodobné. „Ten kluk z Vojenského zpravodajství sloužil jen pár měsíců, byl to spíš pěšák, takže od něj se moc informací nedozvědí,“ dodal nejmenovaný bezpečnostní expert.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků