Hlavní obsah
Po srážce motorkáře s autem museli záchranáři ošetřit pět lidí. Jeden nehodu nepřežil. Foto: ZZS MSK

Černý pátek na českých silnicích, od začátku roku zemřelo nejvíc lidí

Pátek se zařadí mezi nejtragičtější dny na českých silnicích, při nehodách zemřelo šest lidí, letos nejvíce. Zatím nejtragičtějšími dny byly podle dostupných policejních statistik úterý 28. dubna a pátek 12. června, kdy následkem dopravních nehod vyhaslo pět životů. Loni byl nejtragičtějším 11. listopad s osmi oběťmi.

Po srážce motorkáře s autem museli záchranáři ošetřit pět lidí. Jeden nehodu nepřežil. Foto: ZZS MSK
Černý pátek na českých silnicích, od začátku roku zemřelo nejvíc lidí

Tři z pátečních smrtelných nehod se staly v Moravskoslezském kraji a po jedné ve Zlínském a Královéhradeckém kraji a jedna v Praze.

Ta největší nehoda, která zastavila i provoz na dálnici D48 v obou směrech, se stala krátce po 17. hodině na Frýdecko-Místecku. Devětatřicetiletý motocyklista zde vjel do protisměru, kde se srazil s osobním autem. Přestože záchranáři o jeho život bojovali do poslední chvíle a v umělém spánku ho vrtulník transportoval do ostravské fakultní nemocnice, tak muž v sobotu ráno svým zraněním podlehl.

Motorkář srážku s osobním vozidlem nepřežil.

Foto: HZS Moravskoslezského kraje,

„Záchranáři na místě ošetřili také čtyři další osoby, jež cestovaly v osobním voze. Šlo o dvě ženy a dvě děti. S lehkými až středně těžkými poranění hlavně v oblasti hrudníku byly převezeny na úrazovou ambulanci frýdecko-místecké nemocnice,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Další tragická nehoda se stala v pátek před 18. hodinou na silnici u Starého Jičína - Dubu. Škoda Superb jedoucí do Nového Jičína z Bělotína zřejmě v klesání dostala smyk a vjela taktéž do protisměru, kde se srazila s octavií. „Řidič superbu bohužel zemřel na místě nehody. Řidič octavie byl předán do péče lékařů,“ informovala policejní mluvčí Eva Michalíková.

Nezvládl zatáčku

Třetí tragickou nehodu v moravskoslezském kraji pak policie řešila na ulici Orlovské v Rychvaldu na Karvinsku. U rybníku Cihelňák zde řidič osobního vozu nezvládl zatáčku a také narazil do protijedoucího vozidla. Na místě zahynula devětašedesátiletá žena.

„Ve všech třech případech na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Vyšetřováním příčin a okolností těchto dopravních nehod se v následujících dnech budou zabývat policie v Karviné, Frýdku-Místku a Novém Jičíně,“ shrnula Michalíková.

V Praze havaroval skútr v Poděbradské ulici, nepřežil čtyřiačtyřicetiletý řidič. Další motorkář zemřel dnes v nemocnici po páteční nehodě u Frýdku-Místku, devětatřicetiletý řidič motocyklu se na sjezdu z dálnice D48 v Dobré srazil se dvěma osobními auty. Při nehodě se v jednom autě zranili čtyři lidé a policisté na místě zjistili, že motocyklista měl zakázáno řízení.

Policie o prázdninách každoročně zvyšuje kontroly dodržování pravidel provozu. Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého se příčiny nehod o prázdninách nijak nevymykají celoročním trendům.

Nedodržování rychlosti a přejetí do protisměru

"Nejtragičtější příčiny, které tvoří více jak 50 procent smrtelných následků, jsou nedodržování rychlosti, nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, nevěnování se řízení a přejetí do protisměru," uvedl nedávno Zlý. Policisté podle něj budou ve větším počtu na silnicích po celou dobu letních prázdnin, zejména v nejvytíženější dny, jako jsou pondělí a pátek.

Nejtragičtějším dnem loňského roku byl 11. listopad, během něhož přišlo o život osm lidí, z toho pět při nehodě u Pavlic na Znojemsku. Při srážce tří osobních aut tam čtyři lidé zemřeli ještě před příjezdem záchranářů, těžce zraněný čtyřměsíční chlapec zemřel později v nemocnici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků