Hlavní obsah

Bublan chce vypudit prostitutky z ulic

Evergreenem se stává pro vládu snaha zatočit s prostitucí. Ministr vnitra František Bublan chce prostitutky vypudit z ulic - z blízkosti škol, dětských hřišť, ústavů pro mládež či hřbitovů do vymezených klubů, bytů či odlehlých prostor a zároveň je zdanit. Bublan a jeho spojenci v soc. dem. se zítra opět dostanou do křížku s lidoveckými ministry nad návrhem zákona, v němž se poskytování sexuálních služeb má stát samostatným podnikáním.

Bublan chce vypudit prostitutky z ulic

Ve vládě soc. dem. a unionisté s předlohou nenarazí, neboť mají nad lidovci velkou početní převahu. Podle prvních ohlasů není zákon bez šancí ani v parlamentu navzdory nelibosti KDU-ČSL a výhradám ODS.

Osoby vykonávající prostituci musí podle Bublanova návrhu získat povolení obce, být starší 18 let, zaplatit tisícový poplatek, předložit lékařské osvědčení a doklad o trestní bezúhonnosti. Prostituci tudíž nelze nabízet nebo vykonávat v pracovněprávním vztahu. Obce mají samy rozhodnout, zda umožní poskytování erotických služeb, či je úplně zakážou, a to včetně nevěstinců.

Šéf vnitra argumentuje, že regulovat prostituci je nejefektivnější řešení problematiky než její ignorování či zákaz, jenž stejně k ničemu nevede. Odhaduje se, že prostituci u nás vykonává 10 až 25 tisíc lidí a že funguje 800 nevěstinců, uvádí v návrhu předkladatel.

Kalousek: Stát nemůže být pasákem

I dobrovolná prostituce je ponížení lidské důstojnosti, a neměla by proto být postavena na úroveň běžného podnikání, řekl včera na dotaz Práva předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Zároveň dodal, že stejně bude fungovat i nelegální prostituce, kdy "řádné" prostitutky budou žádat od státu ochranu před nekalou konkurencí. "To znamená, že stát by se měl pak chovat jako pasák," zdůraznil.

I když jsou si lidovci podle něj vědomi, že jde o "zápas, v němž nejde nikdy zvítězit", vidí řešení ve zvýšení pravomocí obcím. "Aby mohly vytěsnit prostituci do míst, kde je to alespoň částečně snesitelné," dodal Kalousek. Šéf vnitra najde pochopení u komunistů. "Regulaci prostituce považuji za optimální cestu. Docela jsem na předlohu zvědavá a odmítat ji nebudeme," řekla včera na dotaz Práva poslankyně Zuzka Rujbrová ( KSČM).

Laštůvka: Prostituce je velká ostuda ČR

Vstřícně se tváří k zákonnému rámci prostituce místopředseda US-DEU, poslanec František Pelc. "Nemůžeme strkat hlavu do písku jako pštrosi a tvářit se, že prostituce neexistuje. Určitě v prvním čtení předlohu podpoříme," uvedl pro Právo. Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) považuje prostituci provozovanou v našem pohraničí za velkou ostudu ČR. "Předlohu podpořím tak intenzívně, jako kdyby šlo o plošná majetková přiznání," zvolil pro Právo příměr. Dodal, že nezbytnou podmínkou je pak důsledně prováděná kontrola.

Předseda senátního ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera (ODS) je k návrhu skeptický, neboť je přesvědčen, že obce příliš administrativně zatíží. "Přikláněl bych se k vysokému správnímu poplatku pro prostitutky, v řádu několika desítek tisíc korun," uvedl na dotaz Práva.

Obce budou moci prostitutky zakázat

Čáru přes rozpočet mohou prostitutkám udělat obce. Svými vyhláškami mohou stanovit, na kterých veřejných prostranstvích a v jakém čase mohou držitelé s oprávněním nabízet prostituci, což má eliminovat především pouliční nabízení sexuálních služeb. Žádost o oprávnění k prostituci musí být doložena dokladem o zdravotním pojištění, posudkem o zdravotní způsobilosti a výpisem z trestního rejstříku. Povolení má platit na jeden rok, v průkazu s fotografií však nebude uvedeno jméno a příjmení z důvodu ochrany před zákazníky, například před vydíráním. Poskytovatel sexuálních služeb musí v pravidelných měsíčních intervalech navštěvovat lékaře, který mu dá do průkazu razítko se svým podpisem. Lékaře však smí změnit pouze jednou v kalendářním roce.

Za porušení zákona počítá Bublan s velkými sankcemi. Až pokuta do 50 tisíc čeká na prostitutku, která nebude mít licenci, lékařské osvědčení či ho pozmění. Stejný postih stihne i lékaře, který například vydá osvědčení, a přitom ví, že žadatel není zdravotně způsobilý poskytovat sexuální služby.

Ministr navrhuje i změny v trestním zákoně pro toho, kdo bez oprávnění vykonává prostituci a byl za to v posledních třech letech odsouzen nebo postižen. "Bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem," uvádí.

Bič na nevěstince

Zpřísnit se mají pravidla i pro erotické domy, kdy provozovatel zařízení dostane povolení na 10 let. Musí ale zaplatit do obecní kasy až 1500 Kč za každý i započatý metr čtvereční zastavěné plochy a každý i započatý kalendářní rok. Sazba o 0,75 Kč za metr čtvereční se zvyšuje za každé další nadzemní podlaží. Ve věcném návrhu zákona se předpokládalo, že zaplatí správní poplatek ve výši 200 tisíc korun ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků