Hlavní obsah
Miroslav Maslák u soudu. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Boss slovenského podsvětí Maslák změnil obhájce kvůli důvěře

Údajný boss slovenského podsvětí Miroslav Maslák, který se u zlínského krajského soudu zpovídá z vydírání a dalších trestných činů, změnil obhájce. U soudu v pondělí požádal o zproštění nutné obhajoby svého právníka. Jako důvod uvedl narušení vztahu důvěry mezi ním a advokátem. Soud mu vyhověl, obžalovaný nemá k dnešnímu dni obhájce, nového si nezvolil a bude mu soudem ustanoven.

Miroslav Maslák u soudu. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Boss slovenského podsvětí Maslák změnil obhájce kvůli důvěře

K soudu se Maslák dostal opět za přísných bezpečnostních opatření, hlavní líčení se však vzhledem k jeho žádosti o změnu obhájce nekonalo. "Tento úkon zatím příliš nenaboural program hlavního líčení. V podstatě jsme přišli o jeden týden, o který se program hlavního líčení posunul," uvedl státní zástupce Roman Kafka.

Soud bude pokračovat 3. září výslechem svědků, přehráváním odposlechů, čtením listinných důkazů a znaleckých posudků. Kauzu začal soud projednávat 11. června. Soud může podle Kafky rozhodnout o zproštění povinnosti obhajovat vždy, když se objeví důležité důvody.

"Soud musí zjistit, zda ty důležité důvody, a mezi to patří narušení důvěry, existují. Není žádný počet, kolikrát může dojít k takovému postupu u soudu, nicméně nestává se to zpravidla nikdy, a pokud ano, maximálně jednou. Pokud by se to mělo stát vícekrát v této trestní věci, tak to bude zcela zjevná obstrukce," podotkl Kafka.

Maslákovi hrozí až 12 let vězení

Čtyřiatřicetiletý Maslák je považován za hlavu skupiny údajných vyděračů z ČR a Slovenska. Podle tamních médií patří k nejdůležitějším postavám podsvětí na Slovensku. V případu čelí obvinění pět mužů, všichni vinu odmítají. Jediný Maslák je ve vazbě. Maslák a další dva Slováci, Tomáš Ďuriš a Vladimír Haviar, čelí obžalobě z vydírání, porušování domovní svobody, nedovoleného ozbrojování a šíření poplašné zprávy.

Radovan Helis ze Vsetína, který má bezpečnostní agenturu, se údajně dopustil vydírání a šíření poplašné zprávy, Jan Surý ze Vsetínska čelí obvinění z vydírání. Prvním čtyřem hrozí až 12, Surému až osm let vězení. Údajně vymáhali oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožovali, zapalovali auta, stříleli na jejich domy a auta.

Podle státního zástupce bylo poškozeno asi 25 lidí a firem. Způsobená škoda činí nejméně 1 250 000 korun. Vyděračskými praktikami chtěli muži údajně dosáhnout zaplacení částky více než 12,5 miliónu korun. V ČR působili zhruba od jara do listopadu 2012 poté, co tři z nich přišli ze Slovenska, kde jsou stíháni pro obdobné skutky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků