"Prošel bez problémů kontrolou jen proto, že zatykač vystavený americkým soudcem obdržel český Interpol až o den později, tedy 7. ledna dopoledne. Okamžitě jsme vyhlásili pátrání," řekl v pondělí Právu zástupce ředitele úřadu republikové kriminálky na policejním prezidiu Ladislav Kadeřábek.

Americká strana prodlení se zatykačem neobjasnila. "Zatykač americký soud vystavil loni v prosinci. Carey orgánům USA uprchl před zatčením z Los Angeles do kanadského Vancouveru a odtud do Montrealu, kde sedl na první odlétající letadlo. Tím byla OK linka do Prahy," vysvětlil Právu zdroj blízký pražskému velvyslanectví USA.

Není nebezpečný?

Carey prý není nebezpečný a násilnický deviant. "Sexuálního zneužívání, držení a výroby dětské pornografie se dopustil v letech 1983 až 1995. Zneužíval dceru a nahrával si to na video. Dcera nic neoznámila. Přišlo se na to loni při náhodné domovní prohlídce u Careyho, související s podezřením z ekonomického deliktu. Tehdy byly nalezeny videokazety," vysvětlil Právu dobře informovaný americký zdroj.

Zdůraznil, že Carey se jiného sexuálního deliktu podle amerických úřadů nedopustil. "Není to nebezpečný pachatel. Dcerku začal zneužívat, když jí bylo osm let," dodal.

Česká policie i tak vede po Careym intenzívní pátrání. "Nevíme, jestli neutekl do jiné země, nebo je ještě na našem území. Škoda, že jsme mezinárodní zatykač dostali pozdě," poznamenal Kadeřábek.