Stejnou pravomoc jako policisté budou mít vůči svým zaměstnancům i zaměstnavatelé. "Orientační zkouška jako na alkohol se rozšiřuje na zkoušku při využití slin na jiné návykové látky," uvedl v úterý ředitel Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Ivo Kačaba.

Dodal, že po tomto testu by se měla podezřelá osoba podrobit laboratorním testům krve či moči. Pokud se jí podezřelý nepodrobí, hrozí mu sankce až 15 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky. Jestli se přítomnost alkoholu či drog prokáže, čeká řidiče stejný postih.

Podle zákona budou moci vyžadovat sliny občanů státní, místní a vojenští policisté, vězeňská služba či zaměstnavatel. Podrobit se jí musí lidé, kteří by mohli ohrozit svůj či cizí život. Testy potu, z kterého lze rozpoznat přítomnost toxických látek, již tento měsíc zkoušeli dopravní policisté v Ústeckém kraji.

Podobný zákon existuje v USA, kde mohou zaměstnavatelé kdykoliv namátkově vyšetřit moč zaměstnanců, zda nepožili alkohol nebo drogy.

Detektory by měly rozeznat několik základních návykových látek, jako je marihuana či pervitin. Marihuana je přitom v krvi zjistitelná až měsíc po požití. Na to však policie nemusí přijít, protože testuje sliny, v nichž je toxická látka prokazatelná jen krátkodobě. "Nás zajímá, jestli se ukáže přítomnost návykové látky ve slinách řidiče," potvrdil David Kubalák z tiskového oddělení policejního prezidia.

Dopraváci zatím nemají přístroje

Dopravní policie tuto možnost kontroly vítá. "Zatím jsme přítomnost omamných látek museli ověřovat lékařským vyšetřením, ale na místě to možné nebylo," řekl Právu Kubalák. Dodal, že nyní jednají o nákupu detekčních přístrojů. Do konce roku podle něj ale nedokáží těmito přístroji vybavit celou dopravní policii.

Podle ředitele protidrogové rady Kačaby zákon nově upravuje celou oblast protidrogové politiky, která dosud byla řešena převážně vyhláškami. Zákon například vymezuje podmínky pro terénní práci a další služby pomáhající drogově závislým.

Od Nového roku by se také měla rozšířit role krajů v protidrogové politice. Všechny kraje budou muset mít svou protidrogovou strategii a protidrogového koordinátora na plný úvazek.