"Ke konfliktu došlo 23. března ve večerních hodinách, kdy obžalovaný přišel za ošetřovatelem Richardem L. a bodl ho do břicha nožem s čepelí 20,5 cm. Napadený muž utrpěl težká poranění žaludku, velkých cév, jater a dalších vnitřních orgánů. Zachránit život se mu nepodařilo ani přes okamžitou lékařskou péči," uvedla v obžalobě státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Vraždil pro pivo

Obžalovaný muž, který je v invalidním důchodu především proto, že velmi špatně vidí, se k činu přiznal. "Když jsem zjistil, že mě vzal pivo, tak mě to naštvalo, vzal jsem nůž a šel za ním. Stál proti mě a já jsem ho bodnul. Bylo to rychlé, tak asi ani nereagoval. Pak jsem šel na televizi. Když jsem viděl v domově policajty, tak jsem si šel dát ještě pivo a pak mě odvezli. Řediteli jsem řekl, že je to krysa prašivá, která mě okradla," vypověděl Dolejský.

Při dokazování u soudu dále vyplynulo, že obžalovaný míval občas problémy s alkoholem a někdy se opíjel v nedaleké hospodě. Proto personál nechtěl, aby měl na pokoji další piva. Vedení domova vyčerpalo všechny možnosti, jak mu zabránit v pití alkoholu na pokoji, a proto mu ředitel navrhl, aby si hledal jiný domov důchodců. Před příchodem do Domova odpočinku ve stáří žil Dolejský jako bezdomovec v azylovém domě.

Bodnutí bylo velmi razantní

Přestože Dolejský tvrdil, že ošetřovatele bodnul jen jednou, soudní znalkyně z oboru soudního lékařství Jana Mudrová uvedla, že bodnutí byla dvě a je vyloučené, aby se ošetřovatel sám na nůž napíchl a pohybem si způsobil těžká vnitřní poranění. Podle pitvy bylo bodnutí navíc velmi razantní a čepel nože zasáhla několik orgánů.

"Nůž způsobil tak těžká poranění, že napadený zemřel na operačním stole na šok z krvácení. Bylo to dvojbodnutí a mohu zcela jednoznačně vyloučit naběhnutí na nůž. Bylo to prokazatelně opakované bodnutí. V době útoku měl obžalovaný v krvi podle našeho propočtu 1,30 až 1,62 promile alkoholu," dodala Mudrová.

Proces s invalidním důchodcem bude pokračovat výslechy svědků a znalců, kteří by měli dát odpověď na to, jak dalece je muž nebezpečný. Pokud ho soudci uznají vinným, mohou ho poslat do věznice na 10 až 15 let.