„Vyšetřování ve věci v mediálním prostoru označované 'kauza Čapí hnízdo' bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování. Část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení,” sdělil bez dalších podrobností mluvčí.

Žalobce souhlasil s prodloužením vyšetřování Čapího hnízda

Podle informací Práva je vyloučena část Babišova syna Andreje, ten tak bude nadále stíhán samostatně. „To, u kterého obviněného byly problémy s úkony, je obecně známá informace," řekl Cimbala ČTK.

Policie čekala na jeho výslech a hlavně znalecké zkoumání zdravotního stavu. Pětatřicetiletý Babiš junior žije ve Švýcarsku, kde má občanství. Podle jeho otce trpí schizofrenií.

Video

Záznam: Vyjádření Městského státního zastupitelství v Praze a policie ke kauze Čapí hnízdo (16. listopadu 2018)

Vyšetřování kauzy začalo předloni v září, kdy pražský kriminalista Pavel Nevtípil obvinil premiéra, jeho příbuzné a další z dotačního podvodu či poškození finančních zájmů EU.

Čapí hnízdo dostalo od Agrofertu za reklamu přes 270 milionů

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.