„Ta věc je v prověřování. V lednu tam byly zahájeny úkony trestního řízení pro možný trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Nyní probíhají výslechy, analyzují se některé listiny, takže závěry, zda bude někdo obviněn či věc skončí odložením, ještě nejsou,“ řekl v pondělí Právu dozorový žalobce Ondřej Šťastný z Městského státního zastupitelství v Praze.

O tom, koho inspekce konkrétně prověřuje, nechtěl hovořit. Podle informací redakce jde ale o jednoho pražského policistu. Tomu by v případě obvinění a následného odsouzení hrozil trest až jeden rok vězení anebo zákaz činnosti.

Andrej Babiš mladší loni na podzim na Krymu

Andrej Babiš mladší loni na podzim na Krymu

FOTO: Archiv, Právo

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ napsal počátkem loňského ledna syn premiéra Andreje Babiše (ANO) z bydliště své ukrajinské přítelkyně Jelizavety ve městě Krivoj Rog českým policistům, respektive jejich Kriminalistickému ústavu. O tři dny později prý stejný e-mail poslal znovu.

Toto závažné oznámení následně začal prošetřovat nyní prověřovaný pražský kriminalista, který kvůli tomu vyslechl mimo jiné právníky obou Babišů, ale také Petra Protopopova. Právě ten měl s Babišem juniorem na Krym jako jeho doprovod a jakýsi ochránce a ošetřovatel odcestovat. Babišův syn totiž podle svého otce trpí schizofrenií.

Stačila fotka ze Slovenska

Protopopov, který kvůli výzvě policistů odvezl Babiše mladšího od přítelkyně z Ukrajiny k jeho matce na Slovensko, následně ukázal dotyčnému policistovi tehdejší aktuální fotografii premiérova syna.

Andrej Babiš mladší na Krymu loni na podzim

Andrej Babiš mladší na Krymu loni na podzim

FOTO: Archiv, Právo

Na té je prý junior zachycen se svou matkou a čerstvými novinami v ruce, což prý dokazovalo, že není nikým unesen a pobývá právě dobrovolně na Slovensku.

Pražský kriminalista pak krátce nato celou kauzu tzv. uložil ad acta. Jenže chybělo to hlavní: výslech samotného oznamovatele Andreje Babiše mladšího. Ten přitom loni na podzim redaktorům serveru Seznam Zprávy sdělil, že byl skutečně unesen, a totéž jim následně znovu napsal v e-mailu.

Policie proto musela případ domnělého únosu znovu otevřít, ale zároveň se věci z podnětu městského státního zastupitelství chopila také GIBS, a to kvůli možnému pochybení pražského policisty. „Inspekce prověřuje jeho postup, tedy zda udělal či naopak neudělal vše, co pro objasnění té věci mohl,“ podotkl k tomu důvěryhodný zdroj Práva.

Babiš mladší se mezitím přesunul do Švýcarska, kde má i občanství, a tam nyní žije opět se svou matkou. Policie ho dodnes nevyslechla ani v kauze možného únosu, ani v případu údajného dotačního podvodu známého jako Čapí hnízdo, kde patří společně s otcem mezi obviněné.

Petr Protopopov

Petr Protopopov

FOTO: Archiv, Právo

Sám premiér jakýkoli synův únos rezolutně odmítá. Loni v listopadu k tomu uvedl, že jeho syn byl na Krymu s Protopopovem „na prázdninách” a dobrovolně. Dotyčný původem ruský občan je manželem lékařky Dity Protopopové, jež Babiše juniora v minulosti ošetřovala.

Premiér k tomu loni také poznamenal, že jeho syn byl s Protopopovem nejen na Krymu, ale opakovaně i na Ukrajině a v Rusku, ale vždy jen na výletě a měli k tomu i patřičná víza.

Případ Andreje Babiše mladšího
Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu, řekl Babišův syn
Dva premiérovi potomci prý trpí duševními poruchami, policie tomu nevěří
Celá opozice vyzvala Babiše k rezignaci
Je to puč Palermo, můj syn má schizofrenii, rozčílil se Babiš
Protopopov: Babiše jr. jsem neunesl, staral jsem se o něj jako o bratra
Senát vyzval Babiše k rezignaci
Babiš mladší chce vypovídat. Můj otec lže, napsal ze Švýcarska
Andrej do krimu! Tisíce lidí na Václavském náměstí žádaly demisi Babiše
Zeman: Jestli padne vláda, pověřím Babiše znovu
Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují
Babiš: Nebyla žádná moje snaha syna uklidit, odjel dobrovolně
Babiš odjel za synem do Švýcarska
Už nás neobtěžujte, řekla bývalá manželka Babiše
Babiš: Syn je přesvědčen, že byl poslán na Krym nedobrovolně