Hrozilo jim však až dvanáctileté vězení. Rumuni zároveň byli vyhoštěni na deset let z území České republiky.

Svého jednání oba litovali, k činu se i přiznali a poškozenému se omluvili. U vrchního soudu požadovali nižší trest. Poukazovali v té souvislosti na to, že se nikdy podobného činu nedopustili. Snažili se rovněž vymlouvat na alkohol, ale z kamer je podle žalobce zřejmé, že jednali s rozmyslem a koordinovaně. Krajský a nyní i olomoucký vrchní soud daly státnímu zástupci za pravdu.

Stefan Gabriel Guler u olomouckého vrchního soudu

Stefan Gabriel Guler u olomouckého vrchního soudu

FOTO: Petr Marek, Právo

„Tresty jsou přiměřené a odpovídají závažnosti spáchaného skutku, tedy loupeže. Jako cizí státní příslušníci brutálně napadli a oloupili starého muže a způsobili mu navíc i těžkou újmu na zdraví s trvalými následky. Mírnější tresty proto nepřipadaly v úvahu,“ vysvětlil Právu mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Cizince zachytily kamery

Případ se udál loni 21. září patnáct minut po druhé hodině ranní. Mladíci nešťastníka přepadli, a když ležel bezvládně na zemi, oloupili ho. Důchodce skončil s trvalým poškozením mozku, které se projevuje mimo jiné bolestí hlavy, závratěmi a prostorovou nejistotou.

Útok dvojice cizinců zachytily bezpečnostní kamery. Poškozeného podle obžaloby mlátili pěstmi a kopali do něho, až muž skončil v bezvědomí. Obrali ho o telefon, plastovou láhev piva a minimálně tři tisíce korun a utekli.