Kvůli rozsáhlosti požáru hasiči krátce před polednem vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Zásah komplikovalo zejména více ohnisek, kdy jich hasiči evidovali asi 15 na zhruba patnáctikilometrovém úseku podél trati mezi Vaňovem a Lovosicemi.

Požár

FOTO: Jiří Forman, AKTU.cz

Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf uvedl, že kvůli tomu musela policie uzavřít i silnici I/30, která vede podél trati na levém břehu Labe, aby měli hasiči lepší přístup k ohniskům. Přesto se kvůli nepřístupnému terénu v údolí řeky nevyhnuli nasazení letecké techniky, která nakonec pomohla dostat po 21. hodině živel pod kontrolu.

Hasiči používají při hašení vrtulník

Požár pomáhá hasit vrtulník s bambivakem

FOTO: Jiří Forman, AKTU.cz

„Oheň máme zcela pod kontrolou, nicméně není ještě zcela zlikvidován,” řekl ČTK ve 21:00 mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf s tím, že policisté už zprůjezdnili zmíněnou silnici první třídy. Většinu ohnisek dostali hasiči pod kontrolu už po půl páté odpoledne, potíž měli ve skalnaté stráni nad Litochovicemi.

Vrtulník hasičů nabírá vodu z Labe

FOTO: Jiří Forman, AKTU.cz

„Mezi Litochovicemi a Zálezly zůstávají hasiči, kteří dohlížejí na to, aby se někde už uhašená ohniska nevznítila,” uvedl už odpoledne Rudolf. Právě do těchto míst pomocí vrtulníku a letadla shazovali hasiči vodu a zespoda přes železnici hasili oheň pomocí cisteren.

Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi

Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi likviduje na 150 hasičů

FOTO: Jiří Forman, AKTU.cz

Železničáři nyní kontrolují trať a trakční vedení. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová ČTK řekla, že pokud bude vše v pořádku, mohly by se vlaky na trať vrátit do hodiny. Mezinárodní rychlíky mezi Prahou a Hamburkem jezdi doposud po trati na pravé straně Labe.

Uzavřená silnice I/30 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem

Uzavřená silnice I/30 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem

FOTO: Mapy.cz

Na zemi se živlem bojovalo podle Rudolfa během dne na 150 hasičů. Vzhledem k charakteru požáru mluvčí už odhadl i jeho příčinu. „Bylo to víceméně od nějaké technické závady, pravděpodobně na brzdách soupravy,” upřesnil mluvčí s tím, že je to způsobeno i extrémně vysušenou zemí a trávou kolem trati.

Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi likviduje na 150 hasičů

Rozsáhlý požár podél kolejí mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi likviduje na 150 hasičů

FOTO: Jiří Forman, AKTU.cz

Trať z Prahy přes Ústí do Děčína a dále až do Drážďan, Berlína a Hamburku patří mezi nejvytíženější v Ústeckém kraji. Kvůli požáru byl omezen i provoz rychlíků mezi Ústím a Děčínem. Místní dopravu místo vlaků zajistily kyvadlově autobusy.