Šlo o bláznivé zamilování do muže, kterého jednapadesátiletá účetní nikdy neviděla a který ji jen přes maily a Facebook lichotil a sliboval nádhernou budoucnost, nebo o ďábelský plán samotné účetní, která vytvořila legendu o fiktivním příteli a peníze převáděla sama pro sebe?

Nechala jsem se unést, jednala jsem pod vlivem toho přítele.odsouzená Dana Niederlová

„Soud se kloní k závěru, že skutečně jednala na základě pokynů někoho, kdo vystupoval jako její přítel David Siegel. A vůbec ji neomlouvá, že jednala ve stavu zamilovanosti,“ prohlásil předseda senátu Michael Vrtek.

Žena na základě platebních příkazů vyváděla peníze z firmy od října 2014 do listopadu následujícího roku. Drtivá většina peněz skončila na účtech ve Velké Británii a Thajsku. „Nepodařilo se objasnit, kdo stojí za osobou onoho Davida Siegla, je to zřejmě fiktivní osoba a za celou akcí stojí nějaká mafie. To, že paní obžalovaná jednala v zamilovanosti, neznamená, že bychom na ni měli pohlížet s lítostí nebo tolerancí. Nezaznělo od ní jediné slovo lítosti, kromě sebelítosti,“ konstatoval státní zástupce Tomáš Malík.

Prý americký voják

„Nechala jsem se unést, jednala jsem pod vlivem toho přítele a vidiny nového života. Z těch peněz jsem si nic nenechala a on tvrdil, že mi je všechny vrátí. Kdyby byl můj život s bývalým manželem jiný, nepodlehla bych,“ tvrdila Niederlová. Odkazovala tak na svůj těžký osud, kdy se o ni prý její bývalý muž nezajímal a ona tak strádala.

Žena se právě kvůli citovému strádání přihlásila na internetovou seznamku. A tam našla svého „pana dokonalého”. David Siegel, prý americký voják vysoké hodnosti v Afghánistánu, si zrovna hledal hodnou ženu. Slovo dalo slovo a účetní rázem posílala miliónové částky muži, kterého znala jen přes internet. Peníze prý potřeboval proto, že jeho účty byly vázané v USA a on se k nim z mise nemohl dostat. Sliboval prý, že všechny peníze do posledního haléře či centu uhradí.

Účetní nepozorovaně vyvedla z firmy při více než 200 příkazech necelých 111 miliónů korun. 101 miliónů zmizelo nenávratně v cizině, 9 miliónů policisté stačili zadržet na účtech. „Je zvláštní, že si toho nikdo ve firmě nevšiml,“ dodal státní zástupce.