Konvalinka loni v říjnu na Praze 8 rozbil okénko zaparkovaného auta, odkud ukradl navigaci, skener, autonabíječku, ale i zapalovač a pět rohlíků.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Nabyl jsem nejprve dojmu, že je to blbec. Okno u auta nemusel vůbec rozbít, dveře byly totiž otevřené,“ uvedl v minulosti před soudem řidič, který se k autu vracel ve chvíli, kdy se Konvalinka snažil s lupem utéct.

Řidič chytil zloděje do kravaty a držel jej na zemi. A jak ho držel, tak se snažil zavolat mobilem policii, čehož Konvalinka využil a hmátl po nedaleko ležícím šroubováku a třikrát řidiče bodl do hlavy, přičemž dvě rány šly centimetr pod kůži v oblasti pravého spánku. Konvalinka poté z místa odešel na ubytovnu. Zanedlouho přijela policejní hlídka i záchranáři, kteří řidiče transportovali do nemocnice Na Bulovce, kde muže ošetřili.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Zloděj zaútočil na majitele náklaďáku šroubovákem.

Městský soud za pokus o těžké ublížení na zdraví a krádež Konvalinkovi uložil v září osmiletý trest. Proti němu se odvolal jak státní zástupce, tak i samotný Konvalinka. Státnímu zástupci přišel trest nepřiměřeně mírný, mimo jiné i vzhledem k tomu, že byl Konvalinka v minulosti dvanáctkrát trestán (byť za majetkovou trestnou činnost), a proto, že mohl šroubovákem probodnout řidiči lebku až na mozek, případně mohlo dojít k průniku šroubováku do dutiny oční, což by mohlo vést až ke ztrátě oka.

Kdybych ho chtěl trefit do oka, tak ho trefím do oka.odsouzený Jiří Konvalinka

Proti tomu se ale Konvalinka ohradil. „Kdybych ho chtěl trefit do oka, tak ho trefím do oka. Přece když si dávám rohlík do pusy, tak si ho nedám do nosu. To je logický,“ prohlásil ve středu u odvolacího soudu.

„Ohnal jsem se po něm, ale ne s úmyslem, že mu chci ublížit. Kdybych mu chtěl ublížit, tak mu ublížím,“ dodal.

Zranění se v pohodě zhojila

S tím ale soud nemohl souhlasit. „Dělo se to v rámci vzájemné potyčky, obžalovaný měl veliké štěstí, že nezasáhl tím šroubovákem oko nebo spánkovou šupinu, což by mohlo vést ke smrti poškozeného,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Na druhou stranu podle něj po útoku poškozenému žádné větší zranění nevzniklo. „Ta zranění, která utrpěl, se celkem v pohodě zhojila,“ dodal soudce s tím, že soud prvního stupně uložil trest velice citlivě.

Konvalinka několikrát vyjádřil lítost nad tím, co se stalo. Jeho obhájce se snažil soud přesvědčit, že Konvalinka jednal pod vlivem návykové látky a na okolnosti a detaily útoku, respektive obrany, si nepamatuje.

Krádeží se pak podle obhájce snažil udržet vztah se svou družkou, což by se podle něj dalo chápat jako jednání z omluvitelných pohnutek.

Policie po Konvalinkovi pátrala několik měsíců, k dopadení pomohla náhoda. Tři měsíce po napadení došlo v jednom z bytů na Vinohradech k incidentu skupiny osob, mezi nimiž byl i obžalovaný. Toho přišla vystěhovat z přechodného bydliště dvojice mužů. Při tom došlo k šarvátce, při které měl obžalovaný jednoho ze svých soků pořezat na ruce, a poté sám zavolal na linku 158.