Bešťák se loni v říjnu pohádal a porval se svým známým v baru v centru Prahy. O jedenáct let mladší muž, který tam dříve pracoval, mu prý řekl, ať „do baru vůbec neleze, protože tam dluží peníze”.

Rozbil tam totiž vchodové dveře a ze čtyřicetitisícové škody zaplatil údajně jen pětistovku. Podle Bešťáka to ale není pravda, rozbité dveře už prý uhradil. Muži se začali hádat a nakonec se i servali. Pěstí sice dostal jako první Bešťák, ale zareagoval tak, že vytáhl vystřelovací nůž a mladšího muže pořezal. Přeťal mu krční žíly a tepny, pořezal ho na rameni a bodl do třísla. Bešťák u soudu tvrdil, že nůž u sebe měl proto, že byla zrovna houbařská sezóna.

Pražský městský soud ho poslal za trestný čin těžké ublížení na zdraví koncem května do vězení na deset let. Podle soudkyně Moniky Křikavové nebyl Bešťákovi prokázán úmysl svého známého zabít.

Ihned začal řezat

Pro vrchní soud byl ale zásadním důkazem záznam z bezpečnostní kamery v baru. „Konstatujeme, že z celého toho záznamu je zřejmé, že obžalovaný byl, třeba i vulgárně, poškozeným vyzván, aby vypadl,“ vysvětloval svůj náhled na věc předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. Bešťák místo aby odešel, vytáhl podle Hodouška nůž, otevřel ho, přišel za poškozeným a položil mu ruku na rameno.

„Poškozený na záznamu se zjevně nechce s obžalovaným bavit, ani jej napadat, takže ho nejprve odstrkuje. Obžalovaný jde zase proti poškozenému, na což on reaguje úderem pěstí a následuje zcela jednoznačný útok nožem na krk poškozeného. Jak je zřejmé ze záznamu, ihned začíná řezat,“ dodal soudce.

Ani jeden z mužů si ale z útoku mnoho nepamatuje, oba byli silně podnapilí. Bešťák prý útok viděl, až když mu policisté ukázali záznamy z bezpečnostních kamer. Podle svědků především z řad zaměstnanců baru s ním byly v minulosti problémy. Rval se a rozbíjel zařízení, a proto dostal i zákaz vstupu, na který však nedbal.

Muži zachránila život okamžitá lékařská pomoc, Bešťák z místa útoku odešel, druhý den ho zadržela policie.

Advokáta odmítal

Státní zastupitelství se proti prvnímu rozsudku odvolalo s tím, že si stojí stále za svým názorem, že šlo o pokus o vraždu. Během hádky totiž udeřil poškozený obžalovaného pěstí, na což Bešťák zareagoval tak, že bodl svého soka do krku.

Bešťák se ve svém odvolání hájil tím, že se pouze bránil. „Jednal jsem v sebeobraně, ve strachu o svůj život,“ uvedl Bešťák v úterý u soudu. Zareagoval prý pudově a v nouzi.

„Nelze argumentovat žádnou obranou, protože tam žádná nebyla,“ odmítl Bešťákovy námitky Hodoušek.

Současně byl obžalovaný také nespokojený se svým právníkem Michalem Hráským. Už když ho eskorta přivedla do soudní síně, hned na něj vystartoval: „Co tady děláte vůbec? Já nechci, abyste mě obhajoval!“ Hráský s ním údajně nekonzultoval obhajobu u soudu prvního stupně, nepředložil různé důkazy a i odvolání zaslal soudu, aniž by to s Bešťákem konzultoval.