O umístění 30letého muže do ústavu s vězeňským režimem rozhodl krajský soud už letos v únoru. Vrchní soud v Praze ale verdikt zrušil kvůli rozdílným závěrům znalců ohledně posouzení duševní nemoci vraha.

Plzeňský soud se tehdy přiklonil ke znaleckému posudku, na jehož základě státní zástupce zastavil mužovo trestní stíhání za vraždu. Podle něj muž trpí paranoidní schizofrenii, v době vraždy byl nepříčetný a nemohl tak rozpoznat nebezpečnost svého jednání.

Jiná znalkyně, která na muže zpracovávala posudek pro rozhodování o jeho dalším nedobrovolném setrvání v psychiatrické léčebně, u něho diagnostikovala smíšenou poruchu osobnosti, což není v pravém smyslu slova duševní choroba. Krajský soud proto nechal zadat „superposudek”, jehož zpracovatelé se nyní přiklonili k závěrům znalců z trestního řízení.

Vraždu podle něj spáchal někdo jiný

Muž ubodal knihovnici 25. května. Policisté ho dopadli zanedlouho po činu na místní ubytovně. K vraždě se Vlastislav A. v zásadě doznal. „Byť tvrdil, že čin spáchala osoba jménem Lucie usídlená v jeho hlavě, je nutné říci, že jej bez jakýchkoli pochybností usvědčují další provedené důkazy,“ uvedl během únorového jednání soudce Martin Kantor

Sám muž policistům po zadržení tvrdil, že má v těle odposlouchávací zařízení. „Chtěl jsem, aby mi ho lékaři z těla vyndali. Nikdo mi nepomohl,“ citoval soudce jeho výpověď z přípravného řízení.

Ředitel léčebny odvolán

Svědci uvedli, že Vlastislav A. bral drogy a často si půjčoval peníze. Jeho stav se opakovaně zhoršoval a zlepšoval. Už dříve několikrát skončil na psychiatrii – naposledy to bylo loni v lednu v dobřanské nemocnici, když vyhrožoval smrtí své psychiatričce, u které se ambulantně léčil.

Z Dobřan byl propuštěn tři měsíce před vraždou s odůvodněním, že chtěl na sebe jen upozornit. Tento postup kritizoval ministr zdravotnictví a ředitele léčebny za to odvolal z funkce.