Rodiče viní za tento stav lékaře a u brněnského Městského soudu chtějí po nemocnici 20 miliónů odškodného. Soud o finanční kompenzaci ani po vyslechnutí znalců nerozhodl.

Chlapce lékaři operovali už v roce 2010. Po zákroku u něj došlo ke krvácení, to se ještě lékařům podařilo zastavit. Poté ale na pokoji nastalo další krvácení a Matějovi se zastavilo srdce. I když mu zdravotníci zachránili život, po srdeční zástavě už měl natolik poškozený mozek, že dnes přežívá pouze ve vegetativním stavu a není naděje na zlepšení.

Případ vyšetřovali i policisté, ale kauzu nakonec odložili. Sama nemocnice po tragédii změnila interní pravidla, vinu však odmítá.

„Je to velmi nešťastný případ. U Matěje došlo velmi rychle k zástavě oběhu. Personál na oddělení zřejmě nebyl vyškolen tak, aby mohl reagovat. Zvlášť, když se takový případ stane třeba jednou za pět let. O vině se bude těžko rozhodovat, ale jsem přesvědčen, že ta rodina potřebuje pomoc,“ prohlásil soudní znalec Jan Pachl, který se svými kolegy zpracovával revizní znalecký posudek.

Posudky rodiny i nemocnice se v otázce pochybení při poskytování péče zcela rozcházely.

„Medicína není černobílá”

Advokát rodiny Lukáš Prudil upozornil, že i přes předchozí operaci byl Matěj na běžném pokoji, kde navíc nefungovala nouzová signalizace. Na celém oddělení byla jen jedna sestra a lékař byl v kritickou dobu na ambulanci. Navíc poukázal na to, že ze zdravotnické dokumentace se ztratily originály některých listin.

„Když se u pacienta objevila jedna komplikace, čekalo by se, že se objeví i další. Pokud byla jedna sestra na oddělení, nelze to označit jako zvýšený dohled,“ přiznal znalec. V otázce možných chyb personálu byli znalci velmi zdrženliví. „Medicína není černobílá,“ poznamenal Pachl.

Péče o těžce postižené dítě stojí rodinu desítky tisíc korun měsíčně. Rodiče proto založili dárcovský web promateje.cz, kde mohou lidé finančně přispět. Případ bude pokračovat na začátku března.