V případu se jedná o 66 lidí, kterým měla být způsobena miliónová škoda. Najatí dělníci museli pracovat i 14 hodin denně sedm dnů v týdnu, podnikatelé jim místo platu jen vyhrožovali. Dělníci si ve své stížnosti k ÚS stěžovali hlavně na to, že policie jejich podnět odložila pouze se strohým odůvodněním. Postup vyšetřovatelů označili za svévolný a upozornili, že policisté se jejich případem fakticky odmítli zabývat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Senát ÚS v čele se soudcem zpravodajem Radovanem Suchánkem konstatoval, že je nepřípustné, aby prověřování případu, v němž měly být dlouhou dobu porušovány základní lidská práva zahraničních pracovníků, policisté odložili, aniž by se jen letmo zabývali podstatou podezření.

„ÚS sdílí výhrady stěžovatelů, kteří odmítají nesmyslný výklad státní zástupkyně o tom, že vlastně sami nesli vinu na situaci, neboť někteří vykonávali lesní práce, aniž by pracovní vztah a finanční odměnu měli řádně písemně stvrzeny, a aniž by se zajímali o to, jestli mají potřebná pracovní povolení. Takový přístup orgánu veřejné žaloby je v případě podezření ze systematického vykořisťování skutečně kuriózní,“ konstatoval soudce Suchánek.

Zaměstnanci přes agentury

Případ je starý čtyři roky, tehdy se ukázalo, že v českých lesích pracují přes agentury cizinci, kteří nedostávají plat, musí vykonávat těžkou práci až 12 hodin denně. Dělníci pracovali i v národních parcích. Najímaly je stále stejné firmy. Pokud se mezi zájemci rozšířila špatná pověst zprostředkovatele, skončil a titíž lidé založili firmu jinou.