Na počátku kauzy bylo původně jedenáct obžalovaných, soud ale nakonec v březnu uznal vinnými pouze sedm – čtyři dozorce a tři civilní osoby. Proti původnímu rozsudku se odvolal jak státní zástupce, který považoval některé tresty za příliš mírné, tak někteří z obžalovaných, kteří se označovali za nevinné.

Scénář krádeží, k nimž docházelo v roce 2012, byl většinou podobný. Všechno řídil velitel eskortní služby Jaroslav Schiller, který instruoval vězně, aby část vytříděné mědi nosili do zadní části areálu firmy, která s věznicí sousedí a kde pracují odsouzení. Následně přijeli autem další členové gangu, které další dozorci pustili do areálu, měď naložili a bez kontroly vyjeli ven.

O všech čtyřech příslušnících Vězeňské služby lze říci, že jde o černé ovce.státní zástupce

Měď končila ve sběrnách. Škoda způsobená firmám, které v areálu působily, se počítá na statisíce. Vyšetřovatelé ale již dříve informovali, že jde nejspíš jen o část škody, kterou se podařilo prokázat, a trestná činnost byla nejspíš daleko rozsáhlejší a trvala delší dobu. Dozorci už v heřmanické věznici nepracují, po odhalení skandálu požádali o ukončení služebního poměru.

Šéf dostal čtyři roky

Hlavním obžalovaným v kauze je Schiller, který neuspěl ani s odvoláním a podle úterního verdiktu musí za mříže na čtyři roky. Nepodmíněné tresty dostali i dva jeho bývalí kolegové, čtvrtý vyvázl s podmínkou, protože se doznal a spolupracoval s vyšetřovateli. Další tři civilní osoby dostaly původně podmínku, soud ale jednomu z nich po odvolání státního zástupce vyměřil dva a půl roku vězení.

„O všech čtyřech příslušnících Vězeňské služby lze říci, že jde o černé ovce, které se mohou vyskytnout v každém bezpečnostním sboru, ale za pozitivní považuji to, že na rozkrádání mědi upozornil jeden z odsouzených poctivé příslušníky a že vedení věznice tento poznatek nezametlo pod koberec. Naopak ho předalo Generální inspekci bezpečnostních sborů, které se podařilo zadržet vozidlo s odcizenou mědí a obžalovanými a posléze usvědčit celou organizovanou skupinu z této vysoce sofistikované trestné činnosti,“ komentoval rozsudek státní zástupce Alois Dlouhý.

„Jsem rád, že tato úspěšná akce ostravské pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů je završena pravomocným rozsudkem,“ dodal Dlouhý.