Sedmadvacetiletá žena pracovala v místní knihovně tři roky. „Měla svoji práci hrozně ráda. Dokázala zase probudit u dětí zájem o čtení. Za ty tři roky to tady neskutečně zvedla,“ uvedli její sousedé.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Knihovna, ve které byla žena ubodána, je součastí lékařského domu.

Knihovna, ve které byla žena ubodána, je součástí lékařského domu.

FOTO: Pavel Němeček, ČTK

Knihovna v Horní Bříze se nachází v přízemí lékařského domu. Sousedí tak i s oční optikou Jana Kavalíře. „Byla to tak milá a ochotná žena. Vždycky mi vyšla se vším vstříc. Je to opravdu hrozné,“ uvedl Kavalíř.

Podle sousedů mladá žena nebyla vdaná, měla ovšem přítele. „Říká se, že spolu čekali dítě,“ řekla starší žena postávající před knihovnou.

Chtěl, aby přijela televize

Zatím nikdo neví, proč musela zemřít. V inkriminovanou dobu byla na místě totiž pouze ona a její vrah, který do knihovny prý chodil pravidelně na internet. Podle informací TV Nova se ovšem v pondělí s pracovnicí pohádal a chtěl, aby mu našla kontakt na televizi.

Policista u vchodu do knihovny

Policista u vchodu do knihovny

FOTO: Pavel Němeček, ČTK

Do televize také donutil ženu zavolat. Vyděšená žena uvedla, že volá z knihovny, že má pod krkem nůž a ohrožuje ji neznámý útočník. Ten prý chce, aby na místo přijel štáb TV Nova, protože chce mluvit s reportéry. Reportérka televize okamžitě kontaktovala policii.

Ve stejnou dobu zaslechli svědci v prvním patře budovy volání o pomoc. Podle dobře informovaného zdroje přijal operační důstojník policie na tísňovou linku několik telefonátů. Jeden ze svědků se prý pokoušel vyrazit hasicím přístrojem zamčené dveře knihovny. Pak je otevřel vrah sám a dle tvrzení svědků z místa v klidu odešel.

Přijeli do osmi minut 

Policisté přijeli na místo pozdě, muž knihovnici bodl kuchyňským nožem do zad.  „K ženě nás přivolala policie, i přesto, že jsme přijeli do osmi minut, žena podlehla vážným poraněním,“ řekl Právu Michal Kobela ze záchranné služby.

Zdravotníci a policie na místě činu

FOTO: Pavel Němeček, ČTK

Muže policisté zanedlouho dopadli na nádraží. Není vyloučené, že je psychicky nemocný.

Pachatele policie zadržela u nádraží

Pachatele policie zadržela u nádraží.

FOTO: Patrik Biskup, Právo