Česká televize v reakci na zjištění Práva ve středu uvedla, že "Hynek se v souvislosti se svou prací na kauze týkající se soudce Jiřího Berky stal terčem zvýšeného zájmu určitých osob, nikdy mu ale nebylo vyhrožováno vraždou".

"Jiří Hynek je v těchto dnech na řádné a dlouhodobě dopředu plánované dovolené mimo ČR," konstatoval mluvčí televize Martin Krafl s tím, že ČT ani Hynek se k případu dále nebudou vyjadřovat.

Policie a státní zástupci odmítli Právu o zadavatelích nájemné vraždy říci cokoli bližšího. "Nebudu se k tomuto případu nyní vyjadřovat," odpověděl v úterý na dotazy Práva náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Bližší informace nepodali ani detektivové protikorupční služby a žalobce Jaroslav Dolejší, kteří případ soudce Berky vyšetřují.

Přísné utajení

"Nemám souhlas hovořit s médii. Obraťte se na tiskovou mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství," řekl v úterý Dolejší. Mluvčí zastupitelství Irena Zadražilová se k případu, který podléhá režimu přísného utajení, vyjádřila s odstupem. "Nejsme v tomto případě činní. To ale neznamená, že se věcí nezabývá jiný orgán činný v trestním řízení. Pokud se tak stalo," odpověděla Zadražilová.

Přísné utajení dodržel i zástupce ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Josef Bečvář. "Dotazy Práva na pana Hynka jsou pro nás prvotní informací. Musíme ji ověřit," řekl Bečvář.

Pod záminkou dovolené se nyní ukrývá

Právu se v úterý s Hynkem podařilo navázat spojení . "Na konci června mě přišla varovat jedna osoba. Řekla mi, že jsem ohrožen na životě. Že na mne byl složen milión korun, který měl sloužit k najmutí lidí proti mně. Vše jsme oznámili na policii a státním zastupitelství. Minulý týden jsem byl policisty upozorněn, že má akce proti mně začít. Pod záminkou dovolené jsem nyní mimo Prahu," řekl Právu Hynek. Vyjádřil podiv nad tvrzením Bečváře, že o jeho případu nic neví. "Mluvili jsme spolu o mé věci. Ví o tom," poznamenal Hynek. Více odmítl sdělit. "Slíbil jsem to na státním zastupitelství i na policii," dodal.

Hynek v reportážích odvysílaných letos v ČT1 odhaloval propojení skupiny okolo Berky s podnikatelskými kruhy v severních Čechách, podvody a machinace při konkurzech, vazby širokého okruhu podezřelých na státní a veřejné instituce. Zvláštní pozornost věnoval podezřením o propojení této skupiny na Národní bezpečnostní úřad, Nejvyšší soud a další instituce.