"Trestní sazba se bude odvíjet od lékařského posudku. Policie obvinila dva dvaadvacetileté muže z Českých Budějovic, jednoho ze dvou skutků, druhého z jednoho," řekl mluvčí krajské policie Jiří Matzner.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Muži tehdy primátora nad ránem po verbálních útocích na mostě přes Malši v centru města zbili tak, že Thoma skončil na ošetření v nemocnici, potom byl několik dní v pracovní neschopnosti. Policie mladíky po činu zadržela.

Thoma tehdy řekl, že si nemyslí, že útok byl proti němu veden v souvislosti s volbami. "Ale vím, že ten útok proti mně byl kvůli jednomu projektu z minulosti, se kterým město nesouhlasilo," uvedl.

Juraj Thoma nepůjde k soudu poprvé. V pondělí to bude ale v roli obžalovaného. Podle obžaloby se měl dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, když v roce 2010 podepsal dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, který byl údajně pro město nevýhodný.

Městu tak podle obžaloby způsobil škodu až devět miliónů korun. Thoma se kvůli obžalobě nestal po podzimních volbách náměstkem primátora za koaliční hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Odůvodnil to tím, že se chce soustředit na soudní líčení a udělat maximum pro očištění svého jména. Od začátku vinu popírá.