„To není zloba nebo vztek, co cítím. Chtělo se mi téměř plakat, jako když vám umře někdo blízký,“ popsal své pocity syn generála Jaroslava Selnera, bojovníka z Tobruku, pozdějšího zpravodajce ve Velké Británii a později také velitele 3. československé samostatné brigády, který prošel i peklem bojů na Dukle.

Jaroslav Selner mladší bezplatně zapůjčil jedenáct řádů a vyznamenání svého otce do brandýské expozice, podobně jako rodiny generálů Emila Strank­müllera a Aloise Lišky.

Strankmüller byl za války v Londýně zástupcem proslulého zakladatele československé zpravodajské služby Františka Moravce. Liška bojoval už za 1. světové války jako legionář, proti nacistům bojoval ve Francii, Anglii, v roce 1944 se jako velitel podílel na obléhání Dunkerque.

Historická cena nevyčíslitelná

Všichni byli po komunistickém převratu perzekvováni, Selner pracoval v kladenských hutích, Strankmüller skončil jako popelář a vrátný, Liška se emigrací možná zachránil před popravou.

„Škodu jsme vyčíslili zhruba na milión korun,“ řekl Právu správce zámku Brandýs Milan Novák. „Expozice je samozřejmě pojištěna, historická cena a pietní význam těchto památek lze ale stěží vyčíslit,“ podotkl Novák.

Policejní mluvčí Markéta Johnová Právu potvrdila, že se krádež odehrála v neděli kolem 13. hodiny. Odmítla říci podrobnosti s ohledem na vyšetřování. Podle informací Práva se pachatelé dostali do expozice přes zámecké půdy, a to mezi dvěma pravidelnými prohlídkami zámku. Při činu poničili i dveře a bezpečnostní mříže.

Největší cenu mají pohromadě

Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka lze cenu exponátů vyčíslit jen těžko.
„Každé vyznamenání má hodnotu, i kdyby se nevázalo ke konkrétní osobě. Ta československá třeba v řádech tisíců korun, zahraniční výš. Zde ale jde o tři mimořádně významné osobnosti čs. armády, a tak se už nebavíme o ceně vyznamenání jako takového,“ vysvětlil Právu Stehlík.

Podle něj mohl být pachatelem zlodějíček, který medaile rozprodá po bazarech za bagatelní cenu, stejně tak ale mohlo jít i o cílenou krádež, kde se objednatel zajímá o pozůstalost konkrétních tří lidí.

„Všichni tři byli významnými osobnostmi, které zásadně zasáhly do vývoje čs. armády. Že někdo uloupil tyto věci, je nenahraditelná ztráta, a pokud bychom se bavili o finanční ceně, pak v řádu statisíců. Je to strašně smutný případ,“ dodal Stehlík.