„Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 ve věci údajného uplácení svědka v případu dopravní nehody pana Janouška vykonávalo dozor,“ upřesnila Janáčová. O úplatku promluvil svědek Josef Klačo loni v září během hlavního líčení před Městským soudem v Praze.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Proces skončil zatím nepravomocným odsouzením Janouška ke třem letům vězení letos v dubnu. Klačovo svědectví bylo pro posouzení Janouškovy nehody, při níž 23. března 2012 srazil v opilosti 51letou ženu a ujel, významné. Svědek byl totiž ději ze všech přihlížejících nejblíž. Se svou fabií stál přímo za Janouškovým porsche v řadě aut před semaforem, kde k incidentu došlo.

Byl to Klačo, kdo policii i soudu vypověděl, že žena stála přímo před vozem Janouška a tloukla mu rukama do kapoty, když se proti ní rozjel.

Nikoho nejmenoval

Když svou výpověď podával městskému soudu, překvapil senát Tomáše Kubovce tvrzením, že mu byl ještě v době, kdy případ vyšetřovala policie, nabízen úplatek.

„Za to, že nepřijdu na rekonstrukci, že nepřijdu k soudu,“ vysvětloval soudu Klačo. „Byl to prostředník, myslím, že pana Janouška. Říkal, že zbohatnu,“ prohlásil svědek. Odmítl však prozradit jméno dotyčného emisara. Na dotaz soudce Kubovce, proč nabídku úplatku okamžitě nehlásil policii, pak Klačo odpověděl, že policistům nedůvěřoval.

Podle advokáta to bylo naopak

Závažnou informaci nechala prověřit přítomná státní zástupkyně Jana Kadeřábková, která v kauze Janouškovy dopravní nehody vystupuje jako žalobce. „Byla to státní zástupkyně, kdo podal podnět k zahájení trestního řízení,“ řekla Právu Janáčová.

Janouškův obhájce Vít Široký Klačovo obvinění klienta z uplácení odmítl. Podle něj to byl naopak Klačo, kdo přímo Širokého opakovaně žádal o schůzku, což si právník vyložil jako možný pokus o vydírání. „Měl jsem z toho dojem, že se naopak on snaží nějak svou výpověď zobchodovat,“ uvedl Široký. K žádné schůzce ani k předání úplatku však nesporně nedošlo.