Incident, který zachytily bezpečnostní kamery, se stal 25. října 2012 v prodejně potravin v Janovské ulici v Praze 10. Horváth s Balvínovou, jimž se dva týdny před činem narodilo dítě, před pražskými soudy přiznali, že se do obchodu vypravili s úmyslem zmocnit se tržby, a to kvůli tomu, že se ocitli ve finanční tísni.

Do večerky nejprve vešla maskovaná Balvínová, zatímco Horváth hlídal u vchodu. Žena pohrozila osmadvacetiletému prodavači vietnamské národnosti plynovou pistolí, ten se ale nezalekl a začal se aktivně bránit.

Podle advokátů se dopustili jen loupeže  

Kamerový záznam ukazuje, že do obchodu následně vběhl Horváth a prodavače brutálně napadl. Balvínová mu pomáhala a muže několikrát udeřila pistolí do hlavy. Když upadl na zem, držela ho, zatímco do něj Horváth bodal přineseným kuchyňským nožem. Poté z místa činu utekli, aniž něco sebrali.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Loupežné přepadení večerky v Horních Měcholupech.

Těžce zraněnému prodavači se podařilo dostat z obchodu na ulici, kde se mu snažili pomoci kolemjdoucí. Podle soudního znalce však ani oni, ani přivolaní záchranáři neměli šanci odvrátit mužovu smrt. Jedna z bodných ran mu probodla plíci a prořízla srdce.

Obhajoba se u pražských soudů snažila dosáhnout mírnější právní kvalifikace. Horváth s Balvínovou se podle advokátů dopustili loupeže, a nikoliv vraždy. Nyní by se ještě mohli obrátit se stížností na Ústavní soud, museli by však argumentovat porušením základních práv.