Osudný den se v Jihlavě potkali Ruszo a jeho kamarád, dvaadvacetiletý Milan Trnka. Oba byli bez peněz, a tak se podle obžaloby domluvili, že přepadnou prodejnu s počítači. Ruszo měl podle plánu vtrhnout dovnitř a zastrašit prodavače, zatímco jeho kumpán měl čekat venku v nastartovaném autě. Jenže když přistoupili k realizaci plánu, zjistili, že ve vyhlédnutém obchodě je několik zákazníků. Proto se začali poohlížet po jiném vhodném krámku. Do oka jim nakonec podle státní zástupkyně padla prodejna s hračkami Fimfárum.

Tenhle vypadal jako každý jiný zákazník. Nesla jsem mu k pokladně autíčko, které si vybral, když vtom stál nade mnou s kladivem v ruce.poškozená

„Proti předchozí dohodě s Trnkou Ruszo počítal s fyzickým napadením. Zákeřně v prodejně zezadu přistoupil k prodavačce, když odnášela k pultu hračku, kterou si předtím vybral, a udeřil ji kladivem, které si přinesl v tašce, do hlavy. Když žena upadla, vrhl se na ni a nejméně třikrát ji udeřil do hlavy se slovy „Zabiju tě!“ Ačkoli přepadená prosila o milost, ještě jí dupl na obličej a pak vzal z pokladny 8670 korun,“ prohlásila v obžalobě státní zástupkyně s tím, že 600 korun dal poté venku čekajícímu Trnkovi.

Omluvu napadená žena nepřijala

Ruszo se před soudem hájil, že potřeboval peníze na nájem. „V obchodu jsem dostal strach a paní jsem praštil, ani nevím kam. Hned jsem na ni začal křičet, aby mi dala peníze, strčil jsem do ní a ona spadla. Nepamatuji se, že bych ji uhodil víckrát. Nechtěl jsem ji napadnout ani ohrozit, mrzí mě, co se stalo,“ tvrdil u soudu Ruszo.

Prodavačka se už sice z útoku fyzicky vzpamatovala, ale přiznala, že má pořád strach být v prodejně sama, zvlášť když vejde muž. „Tenhle vypadal jako každý jiný zákazník. Nesla jsem mu k pokladně autíčko, které si vybral, když vtom stál nade mnou s kladivem v ruce. Řekl – zabiju tě! Přišlo mi, že je to šílenec, vůbec nemluvil o penězích, i když jsem říkala, že mu je dám. Bránila jsem se ze všech sil, ani nevím, kde se ve mně ta síla vzala. Omluvu bych přijala například od řidiče, který by mě srazil za šera na přechodu, ale ne tady od toho,“ řekla napadená prodavačka, která kromě dalších zranění utrpěla i dvě otevřené zlomeniny čelní kosti.

Senát v čele s Danou Kancírovou by mohl nad Ruszem a jeho pomocníkem Trnkou vynést verdikt v úterý.