O tom, jak soud rozhodl, řekl novinářům jako první přímo Kott, když jej eskorta odváděla z jednací síně. „Propustili mě,“ oznámil. Na dotaz, zda se státní zástupce odvolal, pouze výmluvně ukázal ruce bez pout.

„Soud nevyhověl mému návrhu, propustil pana obžalovaného doktora Kotta z vazby,“ potvrdil pak žalobce Petr Jirát. Doplnil, že podle soudu sice trvá obava, že by Kott mohl uprchnout, to však stíhaný muž nahradil slibem, že neuteče a bude vést řádný život s dohledem probačního úředníka. Kott také musí odevzdat pas.

Petr Kott

Petr Kott

FOTO: Petr Horník, Právo

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Jirát si totiž podle svých slov ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá stížnost. To však nemá odkladný účinek, a tak mohl být Kott propuštěn. Dodatečné podání stížnosti Jirát nevyloučil. „Teoretická možnost tu je,“ uvedl.

Kottův advokát Tomáš Sokol poznamenal, že v podobné rozhodnutí doufal.

Vyřízení potřebných dokumentů trvalo jen chvíli, pak byl Kott volný. Ještě předtím, než nastoupil do připraveného auta svého advokáta Sokola, prohodil pár slov s novináři. Mimo jiné prozradil, že jeho první kroky povedou domů, do Rudné u Prahy. A má již prý jisté i zaměstnání. „Budu pracovat ve Fakultní nemocnici Na Bulovce,“ prohlásil.

Zleva Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová

Zleva Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová u soudu

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Po upozornění dozorce na to, že na něho čeká obhájce Sokol, se rozloučil. „Lehčí otázku nemáte?“ reagoval při nastupování do auta na dotaz, co říká na své propuštění.

Riziko skrývání trvá 

Na konci září soud propustil z vazby Kateřinu Pancovou, minulý týden vrchní soud rozhodl o propuštění také Davida Ratha. Oba obžalovaní museli odevzdat svůj cestovní pas.

Státní zástupce Petr Jirát tvrdí, že u Ratha, Pancové i Kotta hrozí riziko skrývání před hlavním líčením, obává se například, že by mohli utéci do zahraničí. Trojice lékařů s tvrzením nesouhlasí a tvrdí, že v cizině nemají žádné prostředky.

Hlavní líčení v kauze je naplánováno do února příštího roku, přičemž lze očekávat pokračování.

Žalobce viní na základě policejních odposlechů jedenáct lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se údajně opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace několika krajských nemocnic. Tendry prý vyhrávaly za úplatky předem domluvené firmy.