„Stíhání bylo pro nepříčetnost zastaveno. Podle znaleckého posudku nebyla obviněná žena v době činu příčetná,“ řekla Právu státní zástupkyně z libereckého krajského státního zastupitelství Libuše Němcová.

Podle jejích slov znalci v oboru psychiatrie dospěli k názoru, že u ženy byly rozpoznávací a ovládací schopnosti v okamžiku vraždy vymizelé.

K brutální vraždě holčičky došlo v rodinném domě v Janáčkově ulici v České Lípě. Dítě mělo hluboké řezné rány na krku, přivolaní záchranáři potvrdili, že v době jejich příjezdu bylo už mrtvé a nebylo možné je resuscitovat.

Matka se měla po hrůzném činu údajně pokusit o sebevraždu. Ležela v posteli s pořezanýma rukama v oblasti zápěstí. Záchranářům se ji podařilo zachránit.

Záleží na znaleckých posudcích

„Bohužel jsme nemohli uplatnit ani paragraf opilství. Záleží na znaleckých posudcích,“ podotkla státní zástupkyně s poukázáním na jiný případ, který se stal shodou okolností také v České Lípě o rok dříve. Šestadvacetiletý mladík pod vlivem drog tehdy ubodal svoji matku a babičku.

Rovněž byl původně obviněn z vraždy, ale psychologické a psychiatrické posudky potvrdily, že obžalovaný byl v inkriminovanou dobu ve stavu toxické psychózy.

Nebyl odpovědný za své jednání, ale byl odpovědný, že se do stavu intoxikace dostal. Žalobce tehdy musel případ překvalifikovat na zločin opilství, kde je trestní sazba odnětí svobody od tří do deseti let.

Video

Archivní reportáž FTV Prima o hrůzném případu