Pětice mladíků, která rozvodněnou Vltavu sjížděla, byla pod vlivem alkoholu.

„Při zásahu se jeden z posádky raftu záchranářům vysmekl a ti za ním vyrazili s lodí. K zásahu byl připraven i vrtulník. Bohužel se muže zachránit nepodařilo a v rozvodněné Vltavě utonul,“ konstatoval krajský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Záchranáři při zásahu ve Herbertově

Záchranáři při zásahu v Herbertově

FOTO: David Veis, ČTK

Dodal, že u vodáků šlo o naprosto nepochopitelné riziko, jemuž se vystavili. „Na řece jsem viděl i další dvě lodě. Bohužel nemůžeme vodáky zastavit, ale pokud vystoupí na břeh, pouze jim od plic vynadat, že riskují nejen vlastní životy, ale i životy záchranářů, kteří pro ně v případě nehody musí do vody vyrazit,“ zdůraznil policejní mluvčí.

Herbertov

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Podle informací Práva byl na stejném úseku u Herbertova spatřen další vodák jedoucí na kajaku směrem na Český Krumlov. Tam na něj v současnosti čekají policisté, aby ho z řeky vykázali.

O trestný čin nejde

Přestože pětice mladíků výrazně hazardovala se svými životy, přičemž dva z nich tragédii nepřežili, opilí vodáci podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké žádné trestné jednání nespáchali.

„Trestněprávní rovina tam není žádná, takže se žádného trestného činu nedopouštějí. Musíme ale ten případ nejprve došetřit. Dalo by se v krajním případě uvažovat o ublížení na zdraví, ale to by muselo být prokázáno, že někdo někoho do řeky úmyslně shodil,“ řekla Právu Kopecká, která věc podle svých slov konzultovala s náměstkem policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václavem Kučerou.

Záchranáři bojují o životy vodákůu jezu Herbertov na Vltavě.

Záchranáři bojují o životy vodáků u jezu Herbertov na Vltavě.

FOTO: David Veis, ČTK

„Maximálně lze ty vodáky postihnout za přestupek neuposlechnutí výzvy, že i přes zákaz vypluli na rozvodněnou řeku. I zde by se ale muselo jasně prokázat, že policisté vodáky před nasednutím do lodi vyzvali a upozornili, aby na řeku nevjížděli,“ podotkla Kopecká.

Doplnila, že v případě následného správního řízení by pak pachateli zmíněného přestupku hrozila pokuta v řádech tisíců korun, průměrně se prý pohybuje kolem dvou až tří tisíc. „Za dva zmařené lidské životy je to ale směšná částka,“ konstatovala mluvčí.

Zadržet je nelze, leda odvézt na záchytku

Policisté podle ní mohou podobné riskující hazardéry varovat před sjezdem řeky, ale zadržet je v případě neuposlechnutí nikoli.

Zásah na jezu Herbertov

Zásah na jezu Herbertov

FOTO: David Veis, ČTK

„Pokud pak sednou do lodi o sto metrů dál, nic s tím neuděláme. My právní titul, abychom jim vysloveně zakázali tam jít, nemáme. Nemůžeme je zadržet nebo jim zabavit loď. Je to odpovědnost každého člověka,“ uvedla Kopecká.

Nabízí se podle ní jedině možnost, že by dotyční vodáci byli natolik opilí, aby je policie mohla odvést na záchytnou stanici. „Pokud však nejsou opilí tak, že jen leží anebo dělají nějaký veřejný nepořádek, tak to ale půjde těžko,“ dodala mluvčí.