Na tiskovém brífinku v pondělí odpoledne ředitel pražské policie Martin Vondrášek vysvětlil dřívější informaci od ředitele záchranné služby Zdeňka Schwarze, který uvedl, že se v domě mohou nacházet tři až čtyři mrtvé osoby. Usuzoval tak z reakcí záchranářských psů. Záchranáři totiž v jednu chvíli v troskách hledali dvě pohřešované osoby, který byly vzápětí nalezeny s lehkým zraněním.

„Spadly stropy v prvním a druhém patře. Těžce zraněni byli zřejmě ti, kdo se propadli z druhého patra,“ řekl Právu ředitel pražských hasičů Jaromír Pešek.

Zranění při výbuchu v doprovodu záchranářů

Zranění při výbuchu v doprovodu záchranářů

FOTO: David W Cerny, Reuters

„Nejednalo se o teroristický útok, ale o únik plynu. Psi zatím nikoho nenašli, hledání ale bude pokračovat. Budova byla vážně poničena, spojil jsem se s rektorem univerzity, kterému jsem nabídl pomoc. Jejich dvě budovy byly poničeny,“ uvedl na tiskovém brífinku primátor Bohuslav Svoboda. V bloku budovy, kde plyn vybuchl, sídlí FAMU, vedle Fakulta sociálních věd.

Na místo odpoledne dorazili premiér Petr Nečas i ministr vnitra Jan Kubice.

"Informace, které jsou zatím k dispozici, jednoznačně ukazují, že se nejednalo o teroristický útok, že se s vysokou pravděpodobností jednalo o výbuch plynu. Já jsem se dnes sešel s ředitelem BIS, abych si potvrdil, že neexistuje žádná indikace něčeho jiného než skutečně neštěstí, nikoliv například nějakého teroristického činu," řekl v České televizi Nečas.

Ředitel pražských hasičů Jaromír Pešek v České televizi řekl, že zatím není jasné, proč plyn v místě vybuchl.

Lidé pomáhají zraněné ženě.

FOTO: David W Cerny, Reuters

Lidé pomáhají zraněné ženě.

Evakuováno bylo celkem 230 lidí, od 14. hodiny se za dohledu policistů mohou vracet zpátky, aby posoudili, jaké mají škody a zda potřebují zdokumentovat případné škodní události pro pojišťovny. Auta z ulic byla odtažena na parkoviště Kotlářka, kde si je jejich majitelé mohou bezplatně vyzvednout.


Hasiči zasahují u budovy v Divadelní ulici, kterou otřásl výbuch

FOTO: David W. Cerny, Reuters

Policie kvůli explozi uzavřela Národní třídu od Spálené ulice i Smetanovo nábřeží a přilehlé oblasti. Byl přerušen také provoz tramvají. V místě byl silně cítit plyn. Ředitel pražských hasičů řekl, že plyn může být natažený v kanálech, a stále tak existuje riziko dalšího výbuchu.

Ve tři hodiny odpoledne bylo okolí Národního divadla opět uzavřeno a provoz tramvají opět přerušen, protože byl zaznamenán další únik. Ve čtyři hodiny tramvaje opět začaly jezdit. Nezastavují ale v zastávce Národní divadlo.

Video

Ulicí u Národního divadla otřásl výbuch, zraněných může být až 40

Magistrát zřídil speciální krizovou telefonní linku, kde lidé dostanou informace o zraněných - 800 100 991

"Do nemocnic jsme odvezli asi čtyři desítky lehce zraněných. Mají drobnější poranění, pohmožděniny, odřeniny od skla. Na místě zůstává jedna naše posádka, protože stále existuje podezření, že v domě jsou zavalené osoby,“ konstatovala po 12. hodině mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová.

Místo výbuchu a následná uzavírka dopravy

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

"Jeden muž byl v motolské nemocnici přijat se středně těžkým zraněním pánve, břicha a zlomenou nohou, další muž se nadýchal kouře a dvě ženy jsme přijali s lehkým zraněním," informovala mluvčí nemocnice v Motole Pavlína Danková.

"V naší nemocnici jsme ošetřili devět lehce zraněných. Vážnější zranění jsou převážena do bližších nemocnic," řekla mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Psovodi pražské městské policie na místě výbuchu

Psovodi pražské městské policie na místě výbuchu

FOTO: Záchranná kynologická skupina MP Praha

„Nemocnice Na Bulovce ošetřila čtyři zraněné. Všichni byli již propuštěni z nemocnice. Měli řezné rány od skla, v jednom případě bylo potřeba ránu sešít. Další pacientce lékaři ošetřili ruku, kterou měla zlomenou nárazem dveří,“ uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Více o pondělní explozi v Praze:
Ulicí u Národního divadla otřásl výbuch, podle šéfa záchranky jsou na místě mrtví
Výbuch v Divadelní posunul stěnu, domu hrozí zřícení
To ticho po výbuchu bylo děsivé, popsala zraněná žena 
Výbuch omezil dopravu v centru Prahy, na Národní se vrátily tramvaje
Světová média informují o explozi v Praze

Podle mluvčí hasičů Adamcové byl výbuch velmi silný a nastal v 9.56 v jednom z domů u křižovatky Divadelní a Krocínova. Tlaková vlna byla tak mohutná, že rozbila skla až na budově Nové scény Národního divadla. Divadlo ale bude v pondělí normálně hrát.

Původní informace také uváděla, že na místo míří záchranářský Golem, ten se tam ale nedostal. Pražští záchranáři mají nejvyšší pohotovost. Kladenští hasiči do Prahy krátce před 11. hodinou poslali kontejner technické pomoci, zatím jako zálohu na stanici HZS v Praze-Holešovicích.

Video

U Národního divadla došlo k výbuchu

Exploze podle hasičů nastala ve čtyřpodlažním domě, který patří státnímu podniku Řízení letového provozu. Ten ji pronajímá jiným firmám.

Vyšlo najevo, že jde o blok, v němž sídlí i Filmová akademie múzických umění (FAMU) a sousedí na jedné straně s domem, ve kterém je kavárna Slavia, a na druhé s budovou Hollar, v níž má učebny Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy.

Výbuch v Divadelní ulici

Výbuch v Divadelní ulici

FOTO: Pro Novinky Petr Němec

"Když se to stalo, byla jsem ve třetím patře budovy FAMU. V ten moment jsem si myslela, že do domu, který se po té fakt velké ráně pohnul, narazilo nějaké auto. Společně s ostatními studenty jsem vyšla ven na ulici, kde nikdo moc nevěděl, co se děje. Žádný z mých spolužáků, které jsem viděla, nebyl zraněný, až na ulici před Hollarem jsem viděla tři pořezané slečny,“ popsala Právu výbuchem roztřesená studentka scenáristiky Kristina Dufková.

Dodala, že nezažila nějakou paniku, ale potkala na ulici množství lidí, kteří nevěděli, co se děje: "Dokonce se mě ptali nějací turisti, jestli to je teroristický útok."

K výbuchu došlo v domě, který je situován směrem do centra. Rozbitá okna byla také v Bartolomějské ulici i v ulici Karolíny Světlé. Svědci hovoří o tom, že výbuch byl slyšitelný i v kancelářích přes Vltavu.

Výbuch v Divadelní ulici

FOTO: Pro Novinky Petr Němec

Adamcová dopoledne odmítla komentovat možnou příčinu exploze, podle ní je zatím příliš brzy.

"Přibližně před 20 minutami jsme v ulici Spálená zaznamenali ránu a následný velice silný otřes budovy. Kolem projíždí velké množství policejních a záchranných vozů směrem k Národní ulici," napsal k situaci v centru Prahy ve čtvrt na jedenáct dopoledne čtenář Novinek.

Výbuch v Divadelní ulici

FOTO: Pro Novinky Miroslav Hanzelka