Senát v čele s Danou Kancírovou ale Radu obžaloby zprostil s tím, že skutek se nepodařilo prokázat. Podnikateli hrozilo až deset let za mřížemi.

„Nedá se říct, že by se jednalo o klasický podvod, kdy peníze někde zmizí. Obě bioplynové stanice opravdu stojí a fungují. Obžalovaný by zřejmě v menší výši mohl dotaci získat i zákonným způsobem,“ prohlásil státní zástupce. K žádosti o dotace bylo totiž potřeba získat celou řadu dokumentů a Rada se je rozhodl vyrobit sám, například záznamy o výběrovém řízení si podle obžaloby udělal ex post.

Sám Rada jakoukoli manipulaci odmítl. „Obvinění nerozumím. Náklady vznikly před podáním žádosti, protože původní společnost nebyla schopna bioplynovou stanici realizovat. Ukončili jsme s ní proto spolupráci. Práce, co byly provedeny, byly pouze stavební. Skutečné náklady vznikají, až když je něco dokončeno,“ hájil se a upozornil, že na stavbě pak bylo několik kontrol a na žádné pochybení se nepřišlo. Na nesrovnalosti pak upozornili až auditoři Evropského účetního dvora v Lucemburku.