"Snažíme se, aby byli kapsáři stíháni za sérii krádeží," uvedl kriminalista Zdeněk Burian. V případě, že pachateli policisté prokáží více trestných činů, hrozí jim vězení, namísto podmínečného trestu, či veřejně prospěšných prací.

Pachatelé se podle policie rekrutují ze sociálně vyloučených lokalit. Nejčastěji kradou kabelky z nákupních vozíků nebo z aut na parkovištích u supermarketů.

"Pachatelé jsou velmi dobře organizovaní. Kabelku nebo peněženku ukradne nezletilý, na kterého v autě čeká takzvaný vodič. Cestou k nejbližšímu bankomatu se snaží najít PIN ke kreditní kartě. Lidé ho mají často uložený v telefonu nebo napsaný v peněžence," vysvětlil kriminalista Tomáš Řiháček.

Kradou i sedmileté děti

Dříve byl problém v tom, že policisté zadržené kapsáře po dopadení a výslechu pouštěli na svobodu. Byli totiž stíhání za jednotlivé činy. Nyní se policisté snaží o komplexnější shromažďování informací a o vazební stíhání pachatelů. To je však možné pouze u těch, kteří jsou starší patnácti let. Členy gangů jsou ale často i malé děti. "Setkali jsme se i se sedmiletou zlodějkou," řekl Řiháček.

Zloději se pohybují nejen v Brně, ale objíždějí také další moravská města. Za den podle zjištění kriminalistů stihnou třeba deset krádeží.

Policisté se shodují, že většina nákupních center hlídá pouze své zboží, o bezpečnost nakupujících nemá zájem. Chybí zejména kamery na parkovištích, které by napomohly k odhalení pachatelů.

V loňském roce policisté v Brně zaznamenali na 2000 kapesních krádeží, což je asi o deset procent více než o rok dříve. Objasnit se podařilo čtvrtinu případů.