Záchranné službě Jihomoravského kraje v té souvislosti nařídil zaplatit stotisícové odškodné. To vyvolalo bouři odporu zejména mezi lékaři. Vrchní soud v Olomouci pak verdikt zrušil a nařídil nové projednání. To začalo v pátek.

K domácímu porodu došlo před dvěma lety v únoru na Údolní ulici v Brně. Třicetiletá žena tam v noci sama porodila dítě, ale když ještě po hodině bylo dítě stále na pupeční šňůře, povolila svému partnerovi zavolat záchranku. Zasahující lékař pak přestřihl pupeční šňůru, dítě zkontroloval a rozhodl o jeho převozu do nemocnice. Proti tomu se ale razantně postavila jeho matka, takže nakonec převoz do nemocnice probíhal za asistence policie. Podle zprávy z nemocnice bylo novorozeně při příjmu podchlazené a následující tři dny strávilo v inkubátoru.

Matka rodila doma, ale k přestřihnutí pupeční šňůry potřebovala lékaře

„Porod trval asi 20 minut. Dítě jsem poté usušila, zabalila do ručníků, v bytě se samozřejmě topilo. Porodu byl přítomen i partner, asi po 45 minutách jsme zavolali záchranku, aby přestřihli pupeční šňůru a zkontrolovali stav dítěte,“ prohlásila u soudu devětadvacetiletá matka, která už předtím porodila dvě děti.

„Lékaři se nelíbilo, že jsme rodili doma, říkal, že jsme alternativní. Dítě ošetřil a chtěl odvézt do nemocnice, ale já mu říkala, že to tam máme pět minut a ráno tam dojdeme sami. Jenže lékař tvrdil, že tam mohou být skryté problémy. Z jeho chování byly patrné předsudky,“ dodala matka.

Zatímco při původním jednání se otec dítěte své partnerky zastával, pak otočil a dopisem se obrátil na záchranáře s tím, že udělali správně. „Partnerka byla po porodu jak vyšinutá, zarputilá, nemluvila, jen odsekávala. Doktor byl šokovaný z hygienických podmínek na místě. Byt byl ve strašném stavu, špína na zemi, pohozené zbytky jídel,“ prohlásil muž.

Zasahujícího lékaře, který již zemřel, ocenil prezident Klaus

Klíčové svědectví o tom, se se v noci dělo v bytě, kde ležela nahá rodička, ve vedlejší místnosti spala její tříletá dcera a pod stolem se krčili dva psi, by mohl podat sám lékař, který se obával skrytých vad a toho, že dítě bylo příliš dlouho po porodu spojené s placentou, a mohlo tak ztrácet krev. Jenže ten už před projednáváním případu zemřel ve věku pouhých 43 let a podle zástupce záchranky k tomu přispěl i stres ze žaloby.

Prezident Václav Klaus pak lékaře ocenil in memoriam Zlatým záchranářským křížem za záchranu života dítěte.

Dokazování v případu bude muset být doplněno o lékařský znalecký posudek, který by měl odpovědět na otázku, do jakých podmínek se dítě narodilo a proč se do nemocnice dostalo tak podchlazené.