"Zasedání soudu je neveřejné. Dokud jim výsledek nebude doručen, nemohu o něm informovat, aby se vše nedozvěděli z médií dřív, než jim to bude oficiálně sděleno," vysvětlila mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

Podle důvěryhodných zdrojů Práva však pracovníci vazební věznice v Litoměřicích, kde je držen Rath, ani věznice v Teplicích, kde tráví vazbu exposlanec Petr Kott a manažer společnosti Konstruktiva Branko Tomáš Mladý, žádný soudní příkaz k jejich propuštění neobdrželi.

Podle dobře informovaného zdroje Práva je krajně nepravděpodobné, že by byl z vazby propuštěn kdokoli z ostatních obviněných. "To by pro dotyčného soudce byla sebevražda," uvedl zdroj.

Petr Kott patří k obviněným v korupční kauze spojené s poslancem Davidem Rathem. Policie ho přiváží do Dlažděné ulice.

Ve vazbě zůstává i bývalý poslanec Petr Kott.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Na rozhodnutí o vazbách přitom netrpělivě čekal i státní zástupce Petr Jirát, který bude mimo jiné posuzovat, zda se Rath během svého proslovu ve Sněmovně nepokoušel mezi řádky zapůsobit na případné svědky.

Do konce týdne by chtěl také rozhodnout o stížnostech obviněných proti jejich trestnímu stíhání. Někteří advokáti mu totiž podle jeho slov doposud nedodali odůvodnění svých stížností. Trpělivost s nimi hodlá mít do pátku.

"Těmto obhájcům již bylo zasláno upozornění, že pokud ve lhůtě do 15. 6. 2012 nebudou stížnosti odůvodněny, bude rozhodnuto o stížnostech i bez jejich odůvodnění, neboť déle již nelze otálet s tímto rozhodnutím," uvedl Jirát.

Odůvodnění státnímu zástupci nedodal například advokát Kotta a Kateřiny Pancové Tomáš Sokol. "Myslím, že ne," řekl Právu s tím, že pro obviněné není povinnost stížnost zdůvodňovat. Že žalobce o stížnostech rozhodne i bez jejich odůvodnění, Sokolovi nevadí. "To je zcela v pořádku," dodal advokát.