Zapojili se do ní kromě jiných i hasiči z Břeclavska. Byli spokojení, že zmatek a nervozita z prvního večera požáru zmizely a nahradilo je fungující soukolí systému. Jednotka z Valtic se dokonce představila v roli hostitele. Po půlnoci se ve vysílačce ozvalo: ”Hasiči Břeclav volají Valtice. Uvaříte nám kafe?”

Kladná odpověď odstartovala další prosbu. Prý jestli zbude i pro posádku dvou hasičských cisteren ze Slovenska.

Hasiči z Bratčic si našli i chvíli na kávu.

Hasiči z Bratčic si našli i chvíli na kávu.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

”Jo, ale bez cukru, dali nám to 3:1,” následovala reakce s připomínkou na nedávný duel českých a slovenských hokejistů na mistrovství světa. Právě kus lesa, který vyfasovali valtičtí hasiči na hlídání a dohašování, patřil k nejvytíženějším. Čerpadla cisterny, stejně jako ruční postřikovače, přenášené na zádech, byly v noci v čilé permanenci. Přeci jen klidnější byl rajón starobřeclavských hasičů. I tam hlídka, obcházející svěřený úsek, musela volat na pomoc jejich cisternu.

Podzemní ohniska zůstávají hrozbou

”Mám tady na termovizi sedm set stupňů,” hlásil kolegovi z hlídky Patrik Wunsch. Stačilo malé hrábnutí do půdy a objevila se vrstva žhavých uhlíků. O červenou barvu a patřičnou teplotu je záhy připravila voda z cisterny. Jindy stačilo jen místo odkrýt a hrozba zmizela.

”Právě podobná ohniska v podzemí jsou hrozbou, kterou nemůžeme podcenit,” komentoval výsledek noci velitel zásahu Martin Červenka. Věří, že nejpozději v úterý, předá les zpět lesníkům. Má to však jedno ale. ”Chceme, aby i potom, v následujících třech, čtyřech týdnech byli v lese nepřetržitě hasiči, asi by se jednalo o čtyři jednotky, které by monitorovaly situaci,” řekl.

Velitel hasičů na Hodonínsku Martin Červenka má nemalý podíl na dobrém chodu soukolí hasičského zásahu.

Velitel hasičů na Hodonínsku Martin Červenka má nemalý podíl na dobrém chodu soukolí hasičského zásahu.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

”Už tady není žádné místo, kde by les hořel plamenem. V noci na dnešek jsme zlikvidovali třicet ohnisek skrytého požáru,” uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Příznivý vývoj situace vedl k tomu, že velitelé začali odesílat domů první jednotku. Vše, kdo se do práce zapojili, podle nich patří stejný dík.

Prolily 20 miliónů litrů vody

V Bzenci operovali hasiči osmi krajů i slovenská výpomoc. ”Je za nimi prolitých dvacet milionů litrů vody, zasahovalo celkem 1 300 hasičů, kteří tady spotřebovali celkem 29 500 litrů pohonných hmot,” řekl mluvčí hasičů. Štáb dostal nespočet dalších nabídek na pomoc, které ale už musel odmítat.

Náklady na boj s ohněm jsou zatím kolem deseti milionů korun. Příčina je neznámá. Jedno je zatím jisté, hořet začalo v lokalitě Střelnice, odkud se plameny rozšířily a strávily podle posledního upřesnění kolem 170 hektarů.

”Odhady škody uděláme v nejbližších dnech, předpokládám, že se bude počítat v řádu desítek milionů korun,” řekl lesní správce Bohumil Pipal. Odepsány nebudou jen stromy, se shořelými korunami, ale i ty, které plameny poznačili jen částečně. Kořenovému systému prý stačí jen málo, aby uschnul.

Požár v lesích kolem Bzence je největší za posledních patnáct let. Vyžádal si i pět zraněných hasičů, nikdo ale neutrpěl vážnou újmu. Proč hořelo, má napovědět výsledek šetření expertů.