Ve dvou předcházejících rozsudcích totiž dostal muž přezdívaný Český Fritzl vždy jen podmínku. Šablatůra zneužíval, znásilňoval a fyzicky i psychicky deptal svou nyní třiačtyřicetiletou dceru Ludmilu od května 1983, kdy jí bylo 16 let, až do ledna 2005. Zplodil s ní dokonce dvě děti, ty už jsou dnes dospělé.

Soud Šablatůrovi nejprve v květnu 2008 uložil podmínku za jediný prokázaný, ale dobrovolný styk z roku 2005, který soud kvalifikoval jako trestný čin soulož mezi příbuznými.

Dlouholeté znásilňování podle verdiktu bylo promlčeno a později se dívka otci podrobovala dobrovolně. V listopadu 2008 byl vynesen další zprošťující rozsudek. Státní zástupkyně se proti tomu odvolala a vrchní soud případ vrátil zpět.

Dcera se vzhledem k celkové situaci v rodině, a v rámci takzvaného Stockholmského syndromu, otci podrobovala.soudce

Čtvrteční rozsudek nechtěl Šablatůra komentovat. „Nic jsem neudělal, obrali mě o všechno, o barák, a budu se bránit, i kdybych měl jít až k mezinárodnímu soudu,“ rozčiloval se po vynesení rozsudku. Ten ještě není pravomocný, Šablatůra s obhájkyní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Podle soudu měl Šablatůra za 22 let styk s dcerou minimálně v 1130 případech. „Nebyl dobrovolný, dcera se vzhledem k celkové situaci v rodině, a v rámci takzvaného Stockholmského syndromu, otci podrobovala. Zanechalo to na ní trvalé následky, podle odborníků jí může pomoci jen účinná léčba v podobě terapií i podávání léků,“ vysvětlil soudce Jaroslav Málek.

Nesměla jsem o tom mluvit, vyhrožoval mi jateční pistolí, že mě zabije a moje děti také.dcera

Kořeny příběhu sahají až do roku 1948, kdy bylo obžalovanému osm let. Vlečka mu tehdy přejela nohu, dostal protézu a začal být přesvědčen, že nikdy nemůže mít děti. Přesto se oženil a jeho žena mu postupně porodila pět potomků. V roce 1983 se ale stala obětí vraha, který nikdy nebyl vypátrán. Vdovec se začal ukájet na nejmladší dceři, ostatní děti se od něj odstěhovaly.

V roce 1984 mu Ludmila porodila syna, o rok později ještě dceru. Děti dlouhou dobu netušily, že jejich otcem je dědeček. „Nesměla jsem o tom mluvit, vyhrožoval mi jateční pistolí, že mě zabije a moje děti také,“ řekla Ludmila vyšetřovatelům. Její otec jí dokonce podle jejích slov zakázal stýkat se s lidmi a z práce musela rovnou domů.

Jsem mrzák, nikdy jsem nemohl mít děti a ženské mě nevzrušují. Moje bývalá žena měla děti s mým bratrem.odsouzený

Otřesné tajemství vyšlo najevo poté, co se dcera v lednu 2005 odstěhovala a našla si přítele. Tomu se v slabé chvilce svěřila a společně pak šli na policii zvrhlého despotu udat. Šablatůra od počátku tvrdí, že žádné z dětí není jeho.

„Jsem mrzák, nikdy jsem nemohl mít děti a ženské mě nevzrušují. Moje bývalá žena měla děti s mým bratrem a ani děti Ludmily nejsou moje, kdo ví, s kým si je uhnala,“ řekl před třemi lety u soudu.

Dcera si prý vše vymyslela, aby ho dostala do vězení a získala tak jeho dům. Jeho tvrzení ale vyvrátily laboratorní testy DNA, podle nichž o otcovství nejsou pochyby. Šablatůra označil testy DNA za podvrh.