Mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková uvedla, že policie nemůže jízdu přes vodní nádrž ovlivnit, protože s ní silniční zákon ani žádná vyhláška nepočítá. Až v případě, že se nějaké auto propadne, hrozí řidičům pokuta v řádu desítek tisíc korun za únik provozních kapalin do vody.

"Síla ledu je v okolí Lipna v těchto dnech přes 20 centimetrů," řekl Jan Staněk, který se stará o údržbu zdejší bruslařské dráhy. Obyvatelé z okolí nádrže tvrdí, že na to, aby po zamrzlé hladině mohlo bezpečně přejet auto, stačí patnácticentimetrový led.

 

Auto může najet na prasklinu nebo slabší vrstvu a snadno se pak proboří.provozovatel bruslařské dráhy

 

Podle Staňka však podobné úvahy nemusí vždy ve skutečnosti platit. Navíc se nedá síla ledu ověřit na všech místech přehrady. "Auto může najet na prasklinu nebo slabší vrstvu a snadno se pak proboří," řekl Staněk.

Policie v této zimní sezóně zatím neeviduje žádnou takovou událost. Pavlíčková však říká, že lidé přes lipenskou nádrž teprve začali jezdit před pár dny. "A bohužel se nedá vyloučit, že se i letos někdo na Lipně propadne. Proto nedoporučujeme lidem, aby s autem na led jezdili, riskují tím i vlastní životy," uvedla.

Každou zimu aspoň jeden propadlý vůz

V minulosti policie řešila téměř každou zimu minimálně jeden případ, kdy pod vozidlem led praskl. Jednalo se o osobní vozy, traktor i cisternu. Zatím se žádný řidič, s nímž se led propadl, neutopil.

Lidé si nejčastěji zkracují na přehradě cestu z Horní Plané do Bližší Lhoty. Ušetří si tím 23 kilometrů dlouhou trasu. Další frekventovanou zkratkou po ledě bývá cesta z Frymburku do Frýdavy. I tam se řidiči vyhýbají dlouhému objíždění přehrady přes Lipno nad Vltavou.